14-12-16
Czersk. Zdjęcia z meczu Tczew - Czersk
Mecze Matematyczne


Całkiem niedawno do sportów uprawianych przez uczniów czerskiego liceum dołączyła… matematyka! 15 listopada grupa dziesięciorga uczniów naszej szkoły (Łukasz Wiśniewski i Ikarus Kołatka z I a, Klaudia Landowska, Kamil Berg, Paweł Ossowski i Marek Bławat z II a oraz Agata Adamczyk, Agata Gliniecka, Wojciech Fierek i Filip Kegel – kapitan drużyny – z III a) razem z p. Agnieszką Gołębiowską i p. Ryszardem Kuchtą wyjechała do I LO w Starogardzie Gdańskim na pierwsze spotkanie w ramach Pomorskich Meczów Matematycznych, organizowanych przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Stowarzyszenie „bez rutyny”.


Przed meczem członkowie obydwu drużyn otrzymali dziesięć zadań, które mogli rozwiązywać przez godzinę. W tym czasie trzeba też było opracować strategię gry. Następnie, po rozpoczęciu meczu, drużyny nawzajem zadawały sobie zadania z otrzymanych dziesięciu – tak długo, aż zostało wykorzystanych osiem z nich. Zadanie można było przyjąć i zaprezentować jego rozwiązanie na tablicy – po czym komisja konkursowa oceniała je w skali od 0 do 10 punktów. Można też jednak było zadanie „odbić”; wówczas musiała je rozwiązać ta drużyna, która je zadała – a skala punktacji w tym wypadku wynosiła od -10 do 10 punktów. Jak widać, zasady konkursu (a to tylko część z nich) są o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku zwykłego konkursu matematycznego. Mecz wymagał więc od naszych uczniów strategicznego myślenia zarówno w fazie rozwiązywania zadań w grupach, jak i w trakcie samej rozgrywki – i bez wątpienia dostarczył im wielu emocji.

Zmagania z drużyną ze Starogardu zakończyły się wynikiem 28:15 dla naszych przeciwników. Jak na nasz pierwszy raz (liceum ze Starogardu brało już udział w konkursie w zeszłym roku) poszło całkiem nieźle. Bogatsi o doświadczenie i przemyślenia dotyczące opracowywania strategii, członkowie czerskiej drużyny zaczęli przygotowywać się do kolejnego meczu.

Odbył się on 7 grudnia. Tym razem to nasza szkoła była gospodarzem, goszcząc drużynę z I LO w Tczewie, która przyjechała do nas razem z liczną widownią. Rywalizacja była zacięta, drużyny na przemian zdobywały kolejne punkty… Na koniec meczu punktacja wynosiła 32:30 dla Tczewa. Jak widać, wynik był o wiele bardziej wyrównany niż po pierwszym spotkaniu; nasi zawodnicy poczynili duże postępy! Jednak na tym niestety zakończyła się nasza przygoda z Meczami Matematycznymi – przynajmniej jeśli chodzi o ten rok szkolny

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z meczu Czersk-Tczew.

Mat. LO Czersk


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.