11-01-17
Gm. Czersk. Janusz Smoleń ostatnie słowa skierował do burmistrz Jolanty Fierek
Nowy sołtys Łęga: Chcę służyć ludziom

Mieszkańcy sołectwa Łąg wybrali wczoraj (10.01) nowego sołtysa, został nim Andrzej Kosecki. W głosowaniu brały udział 123 osoby, oddano 5 głosów nieważnych, 100 otrzymał Andrzej Kosecki, 18 Sebastian Kameczura.

Poprzedni sołtys Janusz Smoleń przedstawił licznie zebranym mieszkańcom sprawozdanie z działalności.

Poprosił organizatorów Łęskich Kapuśniaków o to, aby nie dodawali konkurencji „Rzut kapustą o puchar sołtysa” do programu imprezy – „wierzę, że nowy sołtys na pewno wymyśli nową lepszą konkurencję” – powiedział. Jego propozycja została źle odebrana przez jedną z uczestniczek zebrania, która zaapelowała, aby jeszcze przemyślał swoją prośbę.

Janusz Smoleń wspominał o inwestycjach realizowanych na terenie sołectwa. Dziękował poprzednim włodarzom za współpracę – byłemu wicestaroście, burmistrzowi oraz pracownikom Urzędu Miejskiego w Czersku.  Podziękował też dyrekcji Zespołu Szkół w Łęgu, pracownikom ośrodka kultury ,paniom z KGW Łężanki oraz członkom straży pożarnej, a także sołectwu Łąg – Kolonia. Jednak, jak  mówił, najbardziej chciał podziękować mieszkańcom sołectwa Łąg – za zaufanie jakim go obdarzyli, - „chciałbym przeprosić jednocześnie za nagłą rezygnację” – dodał.

Ostatnie słowa Janusz Smoleń skierował do burmistrz Czerska - Jolanty Fierek : - „Gdy po wielu latach w drużynie piłkarskiej zmienia się kapitan i ten kapitan podczas meczu fauluje swoich piłkarzy - to trzeba w miarę szybko usunąć się z boiska przed końcem meczu , albo trzeba zmienić kapitana drużyny”.

Burmistrz Jolanta Fierek prosiła byłego sołtysa, żeby mówił otwartym tekstem, tak aby ludzie nie musieli domyślać się o co chodzi. Dodała, że nie rozumie przenośni o zejściu z boiska. Później włodarz wymieniała zaplanowane inwestycje gminy na terenie sołectwa – m.in. budowę drogi do Bukowej Góry, która ma powstać w 2018 roku.  Burmistrz zapowiedziała, że w Łęgu samorząd będzie starał się uruchomić filię SP ZOZ w Czersku, żeby poprawić dostępność do lekarza. Zaznaczyła, że nie chce nikogo przepędzać – istniejącego podmiotu świadczącego usługi medyczne.
Zebrani usłyszeli również, że ścieżka rowerowa z Czerska do Łęga być może powstanie w 2017 roku, najpóźniej w 2018. Projektowane są również odcinki z Czarnej Wody do granicy z gm. Czersk oraz z Łęga do granicy z gm. Czarna Woda – trasy traktów mają się spotkać.  

Nowy sołtys - Andrzej Kosecki, emerytowany policjant, ma 54 lata. Żonaty, ma dwie córki i jednego wnuka. Jego hobby to fotografia. Sołtys podkreślał, że chce służyć ludziom. Mówił, że do zrobienia w sołectwie jest dużo, a najważniejszym zadaniem ma być dla niego poprawa infrastruktury – budowa dróg,  chodników, oświetlenia.

Zapewnił zebranych, że będzie odbierał telefon od mieszkańców, podał również jego numer – 663 729 816.

(red)


Na zdjęciu (od lewej) Janusz Smoleń i Andrzej Kosceki.

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.