21-01-17
Powiat chojnicki. `Mówi się o przyspieszeniu wyborów samorządowych na jesień 2017 roku`
Burmistrz Chojnic skomentował
nową ordynację wyborczą

Jeśli PiS - owska większość w Sejmie uchwali propozycję nowej ordynacji wyborczej, w całym kraju szykuje się zbiorowe zwolnienie z pracy. 1556 włodarzy w kraju nie mogłoby wystartować w wyborach, w Pomorskiem 90, w powiecie chojnickim czterech – burmistrz Chojnic i Brus oraz wójt gminy Chojnice i Konarzyny.


Burmistrz Arseniusz Finster krytycznie ocenia projekt PiS odnośnie nowej ordynacji wyborczej.   |  fot. (m.n)

Jeśli PiS wprowadzi wstecz zakaz kandydowania osobom, które piastują jednoosobowo funkcje wykonawcze w samorządach przez minimum 2 kadencje. - Wierzę, że żyję w państwie prawa, ono nie może działać wstecz - komentuje Arseniusz Finster burmistrz Chojnic.-  Ale analizuję i może do tego dojść.

- Milczałem w innych sprawach, ale w tej sytuacji muszę zabrać głos. Dowiaduję się, że dorzuca się kolejne rozwiązania – kandydaci na burmistrzów, wójtów prezydentów mają pochodzić tylko z partii. W tej sytuacji demokracja zmniejszy się do rozmiaru główki od szpilki. Mówi się o przyspieszeniu wyborów samorządowych na jesień 2017 roku.

Czy w Chojnicach jest układ? - Panie prezesie – jest tylko mój układ z mieszkańcami, którzy mnie wybrali. To jest funkcja honorowa, dająca wiele satysfakcji. To całe moje życie pracuję na rzecz rozwoju cywilizacyjnego i poziomu życia mieszkańców. Wbrew krytyce, my współpracujemy z PiS. To mieszkańcy maja wybrać burmistrza. Proponowałbym posłom – zacznijcie od siebie.

- Moim zdaniem teza o wymianie 70% włodarzy, by się Polska lepiej rozwijała, jest nietrafiona. Odejdę jednak w dobrym towarzystwie – gospodarzy Tucholi, Sępólna, gminy Chojnice czy Trójmiasta. Jeśli chcecie wprowadzić to rozwiązanie, rozmawiajcie z ludźmi. Apeluję, by nie wprowadzać prawa wstecz – to niekonstytucyjne rozwiązanie. Panie prezesie, nie idźcie tą drogą! To rewolucja w polityce samorządowej. A co z moim biernym prawem wyborczym – też ma być odebrane wstecz?!

(ro)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.