18-05-17
Gm. Czersk. List do potomnych
W Krzyżu znaleziono „kapsułę czasu”

Podczas renowacji kapliczki w Krzyżu (gm. Czersk), przy której odbywają się nabożeństwa majowe,  natrafiono na list skierowany do potomnych. Autorami  dokumentu z 1936 roku, który znajdował się w butelce i był ukryty w betonowych schodach, są nauczyciele z miejscowej szkoły. Na trzech kartkach (5 stron) opisana jest m.in. inicjatywa powstania kapliczki. Znajduje się również lista darczyńców (z kwotami przekazanymi na realizację inwestycji), którzy wspierali budowę betonowego postumentu.

- Prowadziliśmy gruntowny remont. Akurat skuwaliśmy betonowe stopnie schodów, gdy zauważyłem butelkę, a w niej jakieś kartki papieru. Butelka była skierowana szyjką do ziemi, zatkana korkiem. Okazało się, że w środku znajduje się list – mówi Kazimierz Akermann, który pokazuje butelkę oraz miejsce, gdzie znaleziono list (na zdjęciach poniżej).

- To taka „kapsuła czasu” dla potomnych. Ciekawe odkrycie. Autorzy opisują m.in. sytuację w Polsce i na świecie. Piszą, w jakim celu budują nową kapliczkę, która jest solidnie wykonana - przetrwała II wojnę światową. Renowacja zakończy się za miesiąc. Wtedy też chcemy ukryć w kapliczce nasz list z poprzednim – dla kolejnych pokoleń – mówi Roman Gawryś.

- Nie mamy jeszcze pomysłu, gdzie wyeksponować znalezisko. Dokument jest skanowany, w trakcie opracowania. Na pewno będzie to cenna pamiątka historyczna – mówi Zbigniew Bieliński sołtys Krzyża.

(red)

Fotokopie dokumentu –
ZOBACZ TUTAJ


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.