19-05-17
Powiat chojnicki. Dzień Strażaka
Poranny prysznic odchodzącego komendanta
KPPSP w Chojnicach

Chojniccy strażacy żałują, że po pół roku Dariusz Żywicki nie będzie już ich komendantem. Przez ten krótki czas dał się poznać jako wzór szefa. W zamian strażacy odwdzięczyli się mu z samego rana.


Strażacy sprawili dziś niespodziankę odchodzącemu komendantowi i oblali go wodą.   |  fot. (olo)

Dziś (19.05) Dariusz Żywicki ostatni raz przyjechał do chojnickiej komendy, by podziękować za współpracę i się pożegnać. Decyzją Komendanta Głównego PSP Żywicki awansował na zastępcę w Komendzie Wojewódzkiej w Gdańsku. Chojniccy strażacy żałują, że tracą porządnego i „równego” szefa. Mimo że Żywicki był w Chojnicach tylko pół roku strażacy darzą go zaufaniem i uznaniem.

Dali tego dowód dziś rano… oblewając odchodzącego komendanta wodą z pożarniczego węża. Cały mokry komendant przechwycił wąż i „poczęstował” wodą strażaków. Było wesoło. Dla strażaków ten gest to właśnie wyraz szacunku. W krótkiej rozmowie z nami odchodzący komendant przyznał, że nie spodziewał się takiego pożegnania w Chojnicach, gdy wjeżdżał na teren komendy i widział ustawiony szpaler wozów na sygnałach oraz czekających na niego strażaków, to w oku zakręciła mu się łezka.

Dariusz Żywicki mówi skromnie, że to nie tylko jego zasługa, że w Chojnicach panuje świetna atmosfera. Nie ma jednak co ukrywać, że to jego postawa wpłynęła na chojnickich strażaków bardzo pozytywnie. – W Chojnicach jest świetna załoga i jest mi bardzo przykro, że się żegnamy – mówi portalowi chojnice.com Dariusz Żywicki. – Atmosferę i szacunek udało nam się wspólnie zbudować.

Skąd jednak takie pozytywne relacje? – Może dlatego, że mam doświadczenia w straży na każdym szczeblu – dodaje Żywicki. Decyzją Komendanta Głównego Żywicki awansował do Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. – Przyznam szczerze, nie spodziewałem się takiego awansu. Będzie to dla mnie kolejne wyzwanie – dodaje Żywicki.

Dziś jego miejsce na dwa miesiące zajął dotychczasowy zastępca komendanta Ernest Szczepański.


Dzień Strażaka

Strażacy z Komendy Powiatowej PPSP w Chojnicach wczoraj (18.05) obchodzili Dzień Strażaka. Nie zabrakło awansów i wyróżnień, które wręczał m.in. Piotr Socha, zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego.

Uroczystość odbyła się przed chojnicką komendą. Głównym punktem obchodów było wręczenie awansów i nagród wyróżniającym się strażakom. Wręczał je m.in. zastępca Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Piotr Socha.

Awanse odebrali: Piotr Mankiewicz (starszy aspirant), Arkadiusz Kuklinski i Lucjan Wrycz-Rekowski (aspirant), Dariusz Cysewski, Krystian Kaszubowski, Michał Kłodziński, Tomasz Liegmann, Sławomir Wozinski (starszy ogniomistrz), Szymon Hapka, Jacek Hinc (starszy sekcyjny).

Wcześniej, w Gdańsku podczas wojewódzkiego Dnia Strażaka, na stopień starszego kapitana awansował Marcin Wróblewski. Nagrody za szczególne osiągnięcia i zaangażowanie przyznał również Pomorski Komendant Wojewódzki. Otrzymali je: Dariusz Żywicki, Ernest Szczepański, Tomasz Buza, Roman Dobranc, Tomasz Laska i Karol Górnowicz. Natomiast Komendant Główny PSP przyznał dyplom Tomaszowi Hope.

Listy pochwalne komendanta powiatowego odebrali: Michał Leszczyński, Krystian Kaszubowski, Sławomir Wozinski i Marek Misztal. Były też gratulacje dla strażaków od starosty i podziękowania od włodarzy.

Tekst i fot. (olo)


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.