23-05-17
Czersk. Osoby niepełnosprawne mogły zgłębić tajemnice naszej lokalnej historii
Żywa lekcja archeologii

Wczoraj (22.05) dla uczestników WTZ Czersk miał miejsce niezwykle wyjątkowy dzień, bowiem mieli możliwość wziąć udział w „Żywej lekcji archeologii” na terenie obozu jenieckiego pod Łukowem z okresu I wojny światowej. Osoby niepełnosprawne mogły zgłębić tajemnice naszej lokalnej historii.

- Lekcja ta miała szczególny charakter ze względu na osoby, które ją dla nas przeprowadziły, a którym jestem niezmiernie wdzięczna – bardzo, bardzo serdecznie dziękuję panu prof.dr.hab. Arkadiuszowi Marciniakowi z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu- jesteśmy zaszczyceni tym, że Pan Profesor tak chętnie nawiązał z nami współpracę. Wszyscy jesteśmy zachwyceni postawą Pana Profesora w stosunku do naszych podopiecznych, obcując z ludźmi tak wielkimi jak Pan Profesor zupełnie trafnym wydaje się być to, że „ im większy człowiek, tym mniejszy dystans”. Dziękuję pani dr Kornelii Kajdzie , panu dr Dawidowi Kobiałce ( z PAN w Warszawie) – dziękujemy za przyjazdy do WTZ jeszcze przed odbyciem się lekcji oraz panu mgr Mikołajowi Kostyrko. Jesteśmy szczęśliwi, że po lekcji mogliśmy gościć w placówce tak wybitne osoby. Lekcja ta wywarła na nas ogromne wrażenie, sposób przedstawienia , wspólne odszukiwanie historii w rzeczach – przedmiotach, o których wczoraj dowiedzieliśmy się, że żyją. Pan Profesor pokazał nam wczoraj inny sposób patrzenia na okolicę, z której pochodzimy, w której mieszkamy, żyjemy – serdecznie za to dziękujemy! Już teraz wiemy, że nie jest to nasze ostatnie spotkanie- cieszymy się, że na naszej drodze spotkaliśmy kolejne bardzo życzliwe nam osoby, które także cieszą się i potrafią czerpać z kontaktu z osobami niepełnosprawnymi. To dowód na to, że wszyscy mamy w sobie wiele do zaoferowania, że każdy człowiek jest wyjątkowy. Dziękuję też przyjaciołom naszej placówki, którzy byli w tym wyjątkowym dniu z nami – panu przewodniczącemu RM w Czersku-  Grzegorzowi Kobierowskiemu, pani prezes Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Bogusi Milewskiej , prezesom naszego stowarzyszenia – panu Edmundowi Trzebiatowskiemu i  pani Marioli Ufnowskiej, prezesowi Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej dr Andrzejowi Sabiniarzowi oraz panu radnemu powiatowemu Jarosławowi Schumacherowi, któremu  bardzo dziękuję za pomoc w dowozie naszej grupy na miejsce lekcji – podsumowuje kierownik WTZ Renata Breszka.

WTZ Czersk

 

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.