25-05-17
Czersk. Żywa lekcja historii
Naukowe spotkanie archeologiczne w Czersku

22 maja w siedzibie CIT odbyło się ciekawe naukowe spotkanie archeologiczne. Prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu mówił członkom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego czym jest archeologia.

Nauka, jaką jest archeologia, to nie tylko badania pradawnych dziejów. Archeologia współczesna to dziedzina wiedzy, która skupia się też na niedalekiej przeszłości, na tym, czego doświadczyli nasi dziadkowie, pradziadkowie. Poprzez nieinwazyjne metody stosowane w archeologii mogliśmy przekonać się, że wiele rzeczy po obozie jenieckim pod Łukowem z okresu I wojny światowej się zachowało. Na „żywo” mogliśmy na terenie obozu odnaleźć fragmenty puszek, naczyń. Dr Dawid Kobiałka mówił więc słusznie, że przedmioty „żyją”. My nauczyliśmy się inaczej patrzeć na te pozostałości, wzbogaciliśmy wiedzę o naszej lokalnej „historii”. Dr Kornelia Kajda i mgr Mikołaj Kostyrko pokazywali rzeczy znalezione na terenie obozu, o których mówili na wykładzie.

Była to bardzo frapująca lekcja archeologii. Dziękujemy pracownikom naukowym Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu i Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie
za te niesamowite przeżycia, za „inny” sposób patrzenia na to, co wokół nas.

Bogumiła Milewska

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.