11-07-17
Region.  Nie daj się oszukać!
Mężczyzna odwiedzał domy
emerytów, podawał się za pracownika ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych znów otrzymuje sygnały o oszustach podszywających się pod pracowników ZUS. W minionym tygodniu do gdyńskiego Inspektoratu ZUS dotarły sygnały o podającym się za pracownika ZUS mężczyźnie odwiedzającym domy emerytów.


ZUS ostrzega przed oszustami, którzy podają się za pracowników Zakładu. Najczęściej proponują spotkanie pod pretekstem przeliczenia, wyliczenia emerytury, albo sprawdzenia przebiegu ubezpieczenia w ZUS.   |  fot. (arch)

W jednym przypadku zażądał wpłacenia 1, 8 tys. zł celem zwiększenia emerytury, a w innym prosił o stawiennictwo świadczeniobiorcy wraz z małżonką w placówce ZUS.  Wizyty pracowników poza siedzibami jednostek ZUS, odbywają się jedynie w dwóch przypadkach.

Pierwszy z nich to kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. Oznacza to, że pracownik ZUS może przyjść do naszego domu (lub innego miejsca wskazanego w zwolnieniu jako miejsce pobytu w czasie choroby) sprawdzając, czy wykonujemy zalecenia lekarskie. Drugim przypadkiem wizyt jest kontrola przeprowadzana u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Kontrolę taką prowadzą wyłącznie inspektorzy kontroli na podstawie stosownego upoważnienia. Kontrola tak jest zawsze zapowiadana wcześniej. Każdy pracownik ZUS przeprowadzający kontrolę posiada odpowiednia legitymację. W razie wątpliwości co do tożsamości osoby przedstawiającej się jako pracownik ZUS można zadzwonić pod numer 22 560 1600 i poprosić o pomoc w zweryfikowaniu sprawy i potwierdzenie tożsamości pracownika.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina również, iż widomości pocztą elektroniczną wysyła wyłącznie do klientów, którzy zdecydowali się na taką formę kontaktu i zawsze są one wysyłane od indywidualnego opiekuna. Wszystkie inne informacje wysyłane pocztą elektroniczną rzekomo w imieniu ZUS mogą zawierać wirusy i nie należy ich otwierać.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Krzysztof Cieszyński


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.