12-07-17
Gm. Czersk. Ścieżki rowerowej z Czerska do Łęga w tym roku nie będzie
Sołtys czuje się oszukana - „Teraz trzeba podjąć radykalne działania”

Ścieżka rowerowa z Czerska do Łęga miała być wykonana w 2017 roku. Tak jeszcze w lutym br. zapewniał poseł Prawa i Sprawiedliwości Aleksander Mrówczyński (zobacz artykuł TUTAJ), który w tej sprawie spotkał się z Andrzejem Adamczykiem, ministrem infrastruktury i budownictwa. Ponadto przekonywał kierownictwo GDDKiA w Gdańsku do jak najszybszej budowy traktu.  

Niestety inwestycja nie zostanie wybudowana w w/w terminie. Piotr Michalski, rzecznik gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że ścieżka została zgłoszona do planu, jednak obecnie nie ma jej w planie realizacyjnym na 2017 rok. Dodaje, że trudno powiedzieć, kiedy będzie mogła być zrealizowana.

Przypomnijmy, w maju 2016 roku około 200 ludzi wyszło na ulicę po tragicznej śmierci 11-letniego Szymona z Łęga -Kolonii. Małego rowerzystę śmiertelnie potrącił samochód w pobliżu jego domu (zobacz artykuł). Na tym odcinku drogi zginęło co najmniej kilkunastu pieszych i rowerzystów.

Ludzie weszli z transparentami na przejście dla pieszych przy szkole w Łęgu. Skandowali hasła: „Chcemy ścieżki, chcemy żyć!” Chodzili w kółko po drodze krajowej 22 uniemożliwiając przejazd pojazdów (zobacz artykuł). Protestowano w Łęgu, później też w Gdańsku.
Projekt budowlany ścieżki rowerowej sfinansowała gm. Czersk (ok. 80 tys. zł). Cała inwestycja (inwestor GDDKiA) miała kosztować kilka milionów złotych.

- Osobiście czuję się oszukana. Myślę, że podobne odczucia mają wszyscy mieszkańcy zaangażowani w działania na rzecz budowy ścieżki. Przypomnę, mieliśmy zapewnienia od posła Aleksandra Mrówczyńskiego i dyrektora GDDKiA, że ścieżka rowerowa z Czerska do Łęga zostanie wybudowana w 2017 roku. Jak widać nie można wierzyć w obietnice, wszystko musi być na papierze. Teraz trzeba podjąć radykalne działania, aby decydenci zrozumieli, że my tutaj żyjemy i boimy się o bezpieczeństwo swoich rodzin. Czy musi dojść do kolejnej tragedii, aby ktoś się w końcu obudził? – pyta oburzona Barbara Fierek, sołtys Łęga – Kolonii, inicjatorka akcji protestacyjnej przeprowadzonej po śmierci 11-letniego Szymka, który zginął na drodze krajowej 22.

Poseł Aleksander Mrówczyński informuje, że kilka tygodni temu monitował w sprawie budowy ścieżki w GDDKiA. Dowiedział się niedawno, że droga krajowa 22 będzie przebudowana do nośności 11,5 tony (wymogi unijne). Inwestycja ma się zakończyć w 2020 roku, będzie realizowana etapami.
- Logiczne jest, że w takiej sytuacji wykonanie ścieżki w tym roku nie wchodzi w rachubę. Wyobrażam sobie, że wraz z przebudową będzie również wykonana ścieżka rowerowa – mówi poseł.


Do gdańskiego oddziału GDDKiA zostały wysłane pytania w sprawie przebudowy drogi krajowej 22, o której mówi poseł Aleksander Mrówczyński. Pytamy m.in. o to czy w ramach przebudowy traktu zostanie wykonana ścieżka rowerowa na odcinku Czersk – Łąg.

Do tematu wrócimy.

(red)

Protest w Łęgu. Ludzie skandowali: „Chcemy ścieżki, chcemy żyć!”- zobacz artykuł

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.