21-07-17
Powiat chojnicki. POLICJA OSTRZEGA!!! OSZUŚCI NADAL DZIAŁAJĄ!!!
W powiecie chojnickim kilka prób
wyłudzenia pieniędzy od osób starszych


Chojnicka policja oraz Regionalny System Ostrzegania (RSO) informowali, że w ostatnich dwóch dniach odnotowano w powiecie chojnickim kilka prób wyłudzenia pieniędzy od osób starszych metodą NA CZŁONKA RODZINY i NA POLICJANTA.

Oszuści przedstawiają się jako bliscy krewni czy też podszywają się pod urzędników, aby pozbawić seniorów oszczędności. Na szczęście podjęte przez oszustów próby wyłudzenia gotówki okazały się nieskuteczne ponieważ osoby, które próbowano oszukać wykazały się dużą czujnością i rozwagą. Pamiętajmy - Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! Obecnie funkcjonariusze pracują nad ustaleniem tożsamości oszusta.

W województwie pomorskim od kilku miesięcy działa system powiadamiania o oszustwach, który realizowany jest  we współpracy policji z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w ramach Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO).

Do tej pory przekazywane informacje dotyczyły przede wszystkim ostrzeżeń meteorologicznych, hydrologicznych, informacji drogowych oraz innych istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Obecnie mieszkańcy naszego regionu są również informowani o próbach oszustw metodą na wnuczka i policjanta. Komunikat pojawia się w aplikacjach mobilnych, czy telegazecie już po pierwszym odnotowanym przez funkcjonariuszy zgłoszeniu takiej próby.

Przypominamy, że RSO jest darmowym narzędziem dzięki, któremu w porę możemy zostać powiadomieni o zagrożeniu. O potencjalnym niebezpieczeństwie może być informowany każdy, kto ma dostęp do internetu, kanałów telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy.

Ostrzeżenia są dostępne także na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. Komunikat, który pojawia się w RSO jest ogólną informacją o metodach i sposobach działania sprawców. Skierowany jest on do wszystkich odbiorców systemu.

Dzięki RSO oraz  prowadzonym szeroko zakrojonym akcjom profilaktycznym przez policję w przypadkach odnotowanych na terenie powiatu chojnickiego na szczęście wytypowane przez przestępcę osoby nie dały się oszukać i powiadomiły Policję. Obecnie funkcjonariusze pracują nad ustaleniem tożsamości oszusta.

Apelujemy o informowanie Policji o każdej próbie oszustwa. Nie przekazujmy osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych lub rzekomo prawdziwych członków rodziny, żadnych środków pieniężnych i kosztowności, poprośmy o wylegitymowanie się osoby podającej się za funkcjonariusza – do czego ma obowiązek– ze stopnia, imienia i nazwiska, miejsca pełnienia służby czy też identyfikatora kadrowego. Podane dane radzimy zapisać, aby następnie potwierdzić, czy dana osoba to faktycznie funkcjonariusz, a z krewnym należy się skontaktować i ustalić co w danej chwili robi. Jeżeli nie możemy dodzwonić się do krewnego to ustalmy to z osobą z najbliższego jej otoczenia.

Pamiętajmy - Policja NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie prosi o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

Zwracamy się z apelem do  osób młodszych, które zazwyczaj korzystają z telefonu komórkowego i są powiadamiane o takich oszustwach, aby zwróciły uwagę na bliskich oraz inne osoby z otoczenia, które mogą stać się ofiarami oszustów, szczególnie seniorów.

KPP Chojnice


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.