12-08-17
Powiat chojnicki. Zdjęcia, wideo
Wielka tragedia w Suszku. Nie żyje dwójka dzieci

Tuż przed końcem trzytygodniowego obozu harcerskiego w Suszku na granicy gminy Chojnice i Czersk zginęły dwie młode harcerski. To nie jedyne ofiary śmiertelne nocnej nawałnicy w naszym powiecie.


Tak wygląda las w okolicach drogi krajowej 22 i miejscowości Suszek.   |  fot. (olo)

Harcerze z Łodzi, jak sami mówią, spodziewali się burzy i byli na nią przygotowani, ale nie przypuszczali, że wichura i nawałnica w kilka minut przewróci nie setki, a pewnie tysiące drzew. W Suszku, gdzie przebywała około 170 - osobowa grupa harcerzy i ich opiekunów, zarządzono ewakuację, ale niestety dwie dziewczynki zginęły na miejscu.

Strażacy walczyli z żywiołem całą noc, by dostać się do poszkodowanych i rannych. Droga dla pojazdów osobowych nadal jest nieprzejezdna w to miejsce. 20 rannych osób z obozu w Suszku, który trwał już ponad dwa tygodnie i miał zakończyć się po weekendzie, trafiło do szpitala w Chojnicach, a pozostałe znalazły schronienie w Zespole Szkół w Nowej Cerkwi, gdzie odbierali ich rodzice. Na miejsce jadą też autokary po dzieci.

Do szkoły w Nowej Cerkwi przyjechał też starosta Stanisław Skaja i wójt Zbigniew Szczepański (rozmowa z wójtem w wersji video).

Rano na miejscu akcji (Rytel i okolice) była też burmistrz Jolanta Fierek. Niestety, to nie jedyne ofiary nocnej nawałnicy. Zginęły też trzy inne osoby.

Wójt dziękuje również za pomoc i ofiarność mieszkańcom pobliskiego Lotynia, którzy jako pierwsi dotarli do poszkodowanych w obozie harcerskim, służąc pomocą. Dziękuje też mieszkańcom Nowej Cerkwi za pomoc skierowaną dla zgromadzonych w szkole dzieci.

Tekst (olo), (red)
Fot, wideo (olo)


Dojazd berlinką do drogi prowadzącej do miejscowości Suszek:


Wypowiedź wójta gminy Chojnice:
 Atak żywiołu - nawałnica w Chojnicach 11 sierpnia 2017r.:

 
Wichura i nawałnica siała spustoszenie:


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.