21-08-17
Region. 21 sierpnia, Wierzchucin, gm. Cekcyn
VII inscenizacja historyczna na dawnym
poligonie rakietowo-doświadczalnym
„Heidekraut” („Wrzos”)

Interesujesz się żywą historią? Chciałbyś na własne oczy zobaczyć wybuch paliwowy 14-metrowej rakiety V2? A może marzysz o tym aby obejrzeć zasadzkę partyzantów, w którą wpadli żołnierze Wehrmachtu? W sobotę 26 sierpnia przyjedź o 16:00 do Wierzchucina w gminie Cekcyn na ściśle tajny poligon rakietowy „Heidekraut”. Czekaja na ciebie: strzelnica HFT, warsztaty rakietowe, grochówka z kuchni polowej, zabytkowe pojazdy i szereg innych atrakcji. „Heidekraut” zaprasza!

 Zbliża się VII inscenizacja historyczna na dawnym poligonie rakietowo-doświadczalnym „Heidekraut” („Wrzos”) funkcjonującym od czerwca 1944 do stycznia 1945r. w Borach Tucholskich. Był to jeden z trzech poligonów rakietowych III Rzeszy, jednak to z Borów Tucholskich właśnie wystrzelono najwięcej, bo blisko 320, rakiet V2. W tym roku odegrany zostanie epizod desantu grupy wywiadowczo-rozpoznawczej „Wołga” (tzw. 9 z nieba) na teren Borów Tucholskich, który miał miejsce na początku września 1944r. Podczas imprezy przeprowadzone zostaną warsztaty przygotowane przez młodych naukowców z Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” z Torunia, pokaz rakiet latających (Piotr Sornowski z Polskiego Towarzystwa Rakietowego), do tego wojskowa grochówka z kuchni polowej, strzelnica HFT, zabytkowe pojazdy i starcie żołnierzy LWP wspieranych przez partyzantów AK z Wehrmachtem.

Bartosz Puchowski


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.