21-08-17
Gm. Czersk. Informacje na fb Sołectwa Rytel oraz Solidarni z Rytlem
Koncert w Rytlu, pomoc dla poszkodowanych
w nawałnicy, zbiórka pieniędzy


Trwa akcja niesienia pomocy osobom poszkodowanym w nawałnicy, która przeszła przez region 11/12 sierpnia br. W Rytlu społeczny sztab przekazuje pomoc dla potrzebujących. Bardzo dużo darów, które trafiają do Rytla trafia później do okolicznych sołectw.


Sołtys Rytla Łukasz Ossowski (na zdjęciu) mówi, że w poszczególne miejsca wysyłane są samochody pełne darów.  Informuje też, że zwrócił się do kancelarii prawnej, aby objąć pomocą prawną całą akcję prowadzoną przez wolontariuszy.

Koncert we wrześniu – wystąpi Paweł Kukiz i inne zespoły
We wrześniu planowany jest w Rytlu specjalny koncert. Ma wystąpić Paweł Kukiz i znane zespoły. Paweł Kukiz ma napisać piosenkę o Rytlu. Będzie to okazja do podsumowania akcji na rzecz poszkodowanych oraz podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy potrzebującym ludziom.


Cały czas są zbierane pieniądze przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY RYTLA I OKOLIC - "NASZYM DZIECIOM" (numer konta – TUTAJ).
Grażyna Stelmach (na zdjęciu), szefowa stowarzyszenia informuje, że ludzie wpłacają różne kwoty, najczęściej 5 czy 10 zł. Są też wyższe wpłaty, nawet 10 tys. zł. Nie podaje na razie sumy dotychczas zgromadzonych środków, wkrótce taka informacje zostanie przekazana. Wiadomo, że pieniądze zostaną wydatkowane w porozumieniu z radą sołecką Rytla na przykład na akcje profilaktyczne, szkolenia dzieci i młodzieży dotyczące zachowania się w sytuacjach kryzysowych, itp. Zamysł jest taki, aby środki trafiły też do osób poszkodowanych, jednak ostateczne decyzje zostaną podjęte w najbliższym czasie.

Caritas odbuduje dom

Wczoraj (20.08) do Rytla przyjechała delegacja Caritas z rzecznikiem Episkopatu Polski. Zadeklarowano odbudowę co najmniej jednego domu (zniszczonego w wyniku nawałnicy), od podstaw – rodzina jest już wytypowana. W miarę możliwości pomoc zostanie zaoferowana innym poszkodowanym.

Na profilu fb Sołectwa Rytel (TUTAJ) oraz Solidarni z Rytlem (TUTAJ) umieszczane są bieżące informacje dotyczące prowadzonych akcji na rzecz osób poszkodowanych w nawałnicy:

Ostatnie wpisy:


A to nasi bohaterowie, chłopcy z OSP Rytel. Byli pierwsi, kiedy jeszcze szalał żywioł, niosąc pomoc wśród zwałów drzew, docierając tam, gdzie wydawało się, że dotrzeć nie można. Odwaga, poświęcenie i... heroizm. Tak tak, w tym przypadku nie jest to nadużycie. Gdybyście mogli ich wtedy widzieć... A w życiu tak skromni, jak ten leciwy Star, którym jeżdżą na co dzień, ratując ludzi i i ich mienie. Chłopaki - jesteście WIELCY!

Nawet nie wiecie, jak dużą radość dawała nam obecność wśród nas dzieci. Maluchy wywoływały na naszych twarzach uśmiech, a czasami łzy wzruszenia, kiedy dzieliły się słodyczami "dla innych dzieci", czy chcąc przekazać na ich rzecz zaoszczędzone zaskórniaki. Tych oczywiście nie przyjmowaliśmy, prosząc by kupiły za nie jakieś słodkości. Były przeszczęśliwe, że mogą to zrobić. My, oczywiście, razem z nimi.

 


Tak wciąż wygląda wiele dróg w sołectwie Rytel. Wyobraźcie sobie, że taka droga ciągnie się jeszcze bardzo daleko... Na szczęście już jest, choć utrudniony, dojazd do wszystkich mieszkańców.

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.