25-08-17
Region. Przygotowany jest pakiet rolny dedykowany rolnikom
Pomoc dla poszkodowanych rolników

O możliwych formach pomocy dla poszkodowanych przez nawałnicę rolników mówili na konferencji prasowej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski. W spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele jednostek administracji zespolonej, podmioty związane z rolnictwem oraz z przedstawiciele gmin z terenu naszego województwa.

Sierpniowe nawałnice zniszczyły w poszkodowanych województwach ok. 8,5 tys. gospodarstw i 72 tys. ha upraw - wynika z szacunków resortu rolnictwa. „Wielkość strat jest wciąż szacowana” – powiedział minister Zarudzki. Dodał również, że w województwie pomorskim zniszczenia dotyczą około 2 tys. gospodarstw.

Minister poinformował, że jest przygotowany pakiet rolny dedykowany rolnikom poszkodowanym w czasie nawałnicy. Trwa jego wdrażanie w realizację. Rolnicy otrzymają wsparcie finansowe m.in. z dwóch źródeł - środków unijnych i z budżetu państwa. Zarudzki przypomniał, że 22 sierpnia ministerstwo wydało pierwsze rozporządzenie dotyczące uruchomienia środków wsparcia na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oprócz PROW, w ramach tzw. pakietu rolnego, jest przygotowywany drugi program pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli straty w gospodarstwach w wyniku nawałnicy (m.in. wypłata 1 tys. zł za hektar zniszczonych upraw oraz 2 tys. zł za hektar zniszczonego lasu prywatnego). Ponadto priorytetowe jest szybkie i sprawne działanie komisji szacujących straty poszkodowanych rolników, aby jak najszybciej wypłacić odszkodowania

Wyjaśnił, że wspomniane środki będą mogły być wykorzystane na „maszyny rolnicze, sady, plantacje wieloletnie, infrastrukturę techniczną, zwierzęta gospodarskie”. „Pieniądze unijne mają swoje procedury, ale chcemy tu zrobić maksymalne uproszczenia” – tłumaczył Minister, przypominając, że podstawą do ubieganie się o te oraz inne świadczenia pomocowe będą protokoły komisji oceniających straty.

Kluczową rolę w szybkiej i sprawnej realizacji wypłat tych środków będzie dokładność prac komisji szacujących straty oraz właściwe wypełnianie wniosków.

Więcej informacji: tutaj

Pomorski Urząd Wojewódzki


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.