30-09-14
Czersk. Rola modela nie jest wcale łatwa…
Tygodniowe warsztaty plastyczne w ZS im. Jana Pawła II

W dniach  22 - 26 września odbyły się  w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Czersku popołudniowe warsztaty plastyczne w ramach projektu „Edukacja oknem na świat”, realizowanego w naszej szkole od stycznia 2014 roku.  Warsztaty prowadziła nasza absolwentka, obecnie już studentka trzeciego roku Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku - pani Joanna Kononowicz.

Podczas niecodziennych zajęć uczniowie ćwiczyli rysunek martwej natury, zapoznawali się  z podstawowymi zasadami proporcji i kompozycji w rysunku. Zanim jednak przeszli do wykonywania prac, obejrzeli projekcję dzieł sztuki znanych twórców martwej natury. Kolejnego dnia analizowali i interpretowali wybrane dzieła sztuki nowoczesnej jak również  poznawali genezę powstania wybranych dzieł. Podczas następnych zajęć wykonywali rysunek w negatywie, badając rolę światła i cienia w rysunku. Najtrudniejszym dla uczniów okazał się szkic postaci. Okazało się również, że rola modela, w którą wcielali się uczestnicy warsztatów nie jest wcale łatwa. Trudno bowiem usiedzieć  chociaż kilkanaście minut bez ruchu.

Zdaniem pani Joasi wszyscy uczestnicy warsztatów wykazali się talentem i wrażliwością na sztukę, co było widoczne już od pierwszych godzin zajęć, kiedy uczniowie ze skupieniem i zaangażowaniem wykonywali kolejne prace. Również rysunek postaci, który jest nie lada wyzwaniem, nie przysporzył autorom większych problemów, a nawet wniósł  sporo dobrej zabawy. Młodzież świetnie poradziła sobie pracując w grupie i analizując wybrane dzieła sztuki nowoczesnej. Wykonała własne interpretacje znanych obrazów i pokazała swój punkt widzenia.  W czasie zajęć  uczestnicy nie tylko doskonalili swoje umiejętności artystyczne, ale również dobrze się bawili.

mat. ZS im. Jana Pawła II

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.