22-09-17
Czersk. Mieszkańcy m.in. zgłaszali problemy
Zebranie Osiedla nr 1 „Centrum”

Wczoraj (21.09) w czerskim magistracie spotkali się mieszkańcy „Centrum”. Podzielono osiedlowy budżet na 2018 rok, zgłoszono również kilka problemów. Jednym z nich był ten dotyczący właścicieli psów, którzy nie idą z czworonogami na dalszy spacer, tylko wychodzą z nimi na przykład pod blok z naprzeciwka, niemal pod okna innych lokatorów.  Wszyscy zgodzili się, że to kwestia braku kultury. Ktoś zauważył, że właścicieli psów trzeba by przeszkolić, bo tylko to mogłoby rozwiązać problem. Padł pomysł wydzielenia gminnego terenu zielonego, ogrodzenia go i urządzenia tam wybiegu dla psów.

Sygnalizowano również, że występują awarie oświetlenia na osiedlu. Szefowa osiedla Jadwiga Główczak podziękowała mieszkańcom za poparcie wniosku osiedla dotyczącego budowy placu zabaw przy Przedszkolu Samorządowym nr 1. Uczestnicy zebrania w samych superlatywach odnosili się do efektu pracy wykonawcy ul. Gen. Maczka, która to ulica została wykonana właśnie w ramach poprzedniej edycji Czerskiego Budżetu Obywatelskiego.

Sygnalizowano, że w rejonie marketu „Netto” nie jest bezpiecznie. Ludzie informowali, że w pobliżu pustostanów po byłym tartaku zbierają się bezdomni i młodzież. Słychać jakieś krzyki, ryki.

Dzielnicowy Michał Klóskowski poinformował, że to teren prywatny. Policja wysyła pisma do firmy, która jest tam zarządcą m.in. dużego pustostanu. Mundurowi wyliczają w monitach zdarzenia, jak pożary i zagrożenie dla dzieci, które, niestety, tam właśnie wchodzą. A na jednym z budynków jest drabinka...  Z kolei firma zajmująca się nieruchomością reaguje, zabija okna deskami, tyle że później są one wyrywane. Dzielnicowy stwierdził, że półtora roku temu był sygnał, że budynek będzie wyburzony, tak się nie stało, a policja nie ma narzędzi do zobowiązania właściciela do podjęcia konkretnych działań.

Rozmawiano też o parkowaniu autobusów prywatnego przewoźnika. Zgłaszano, że jest problem ze znalezieniem wolnych miejsc na parkingu przy cmentarzu.  Pojawi się też temat zniszczonych chodników przez pojazdy odśnieżające miasto oraz spożywania alkoholu przez osoby, które często przebywają przy ul. Ostrowskiego, przy Polomarkecie, rozłożone leżą na ławkach. Uwagi zgłaszano szczególnie w stosunku do zachowania jednej osoby przesiadującej w centrum miasta.
Dzielnicowy prosił, by w każdej takiej sytuacji od razu dzwonić na numer 997 i wzywać policję. Dodał, że rodzina stara się teraz tego mężczyznę ubezwłasnowolnić sądownie, tak by mógł być poddany leczeniu. Ale sprawa w sądzie trwa, a policja przekazuje na bieżąco informacje do MGOPS-u. Obecnie stróże prawa nie mają możliwości zakucia go w kajdanki i bez zgody zainteresowanego, przewiezienia na leczenie.

Radny Maciej Bruski zaapelował do wiceburmistrza Grzegorza Klauzy, by w urzędzie zrobiono właściwy użytek z monitoringu. To jest centrum miasta, a skoro jest monitoring, to powinien być na bieżąco przeglądany, by w takich przypadkach od razu reagować, a nie czekać na ewentualne zgłoszenie od naszych mieszkańców.  Wiceburmistrz zanotował uwagę radnego.

Mieszkańcy osiedla nr 1 "Centrum" jednogłośnie podzielili finanse na przyszły rok. Osiedle wyda w 2018 r. 41 477 zł. 36 tys.777 zł przeznaczone zostanie na IV etap utwardzenia terenów przy garażach na ul. Sikorskiego i gen. Hallera. 500 zł na utrzymanie placu zabaw, 700 zł na współorganizowanie imprez kulturalnych, 1 tys. 500 zł na imprezy sportowe. 2 tys. zł to rezerwa finansowa.

(red)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.