14-11-17
Czersk. Rzeźbił, malował na płótnie i szkle, ale domeną jego były ule figuralne
Prelekcja o wielkim artyście Józefie Chełmowskim

8 listopada br. członkowie czerskiego Stowarzyszenia „Civitas Christana” wysłuchali ciekawej prelekcji o Józefie Chełmowskim (1934 – 2013)  kaszubskim artyście ludowym z Brus. Nie każdy wiedział, że był on malarzem, rzeźbiarzem, twórcą projektów architektonicznych, wykonawcą ludowych instrumentów muzycznych, filozofem, kolekcjonerem starych przedmiotów.

Osobowość i twórczość J. Chełmowskiego prezentowała Bogumiła Milewska (prezes czerskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego), bo rok 2017 jest właśnie jemu poświęcony. A był to nietypowy artysta. Ciągle szukał czegoś nowego. Rzeźbił, malował na płótnie i szkle, ale domeną jego były ule figuralne, które podziwiać można było w jego „zaczarowanym ogrodzie” w Brusach.

Oglądając na slajdach jego dzieła uzmysławialiśmy sobie, jak wielkim artystą był J. Chełmowski, nagradzany na licznych konkursach sztuki ludowej.   

Bogumiła Milewska


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.