5-12-17
Gm. Czersk. Zadaliśmy pytanie sołtysom: Zapędowa, Krzyża, Gutowca
Czy do gminy Rytel będą chciały
przyłączyć się inne sołectwa?


Wczoraj (4.12) sołtys Łukasz Ossowski poinformował o inicjatywie przekształcenia sołectwa Rytel w gminę. W swojej wypowiedzi zasygnalizował, że – cytat: „ (...) Jeżeli mieszkańcy innych, sąsiednich sołectw, pozytywnie odniosą się do inicjatywy to być może obszar nowej gminy (gminy Rytel) będzie większy niż sołectwo Rytel”  (zobacz artykuł).

Wkrótce zbierane będą podpisy pod poparciem inicjatywy utworzenia gminy Rytel . Zapytaliśmy co sądzą o pomyśle szefowie sołectw Zapędowo, Krzyż, Gutowiec graniczących z sołectwem Rytel. Czy uważają, że ich sołectwa powinny przyłączyć się do nowego samorządu?

- Każdy ma swoje zdanie. Mieszkańcy indywidualnie zdecydują jak odnieść się do koncepcji połączenia sołectwa Zapędowo z nową gminą Rytel. Ja osobiście uważam, że pomysł utworzenia gminy Rytel i odłączenia się od gminy Czersk jest tak samo dobry jak wyjście Polski z Unii Europejskiej - oczywiście, jestem przekonany, że to złe rozwiązanie. Przecież wiadomo, że większy może więcej. Sołectwo Zapędowo ma lepszą perspektywę z gminą Czersk – mówi Damian Żakowski, sołtys sołectwa Zapędowo.

- Ja za mieszkańców nie będę decydował, każdy sam się określi. Jednak uważam, że inicjatywa utworzenia gminy na bazie sołectwa Rytel jest nieodpowiedzialna.  Wiadomo, że większe gminy radzą sobie lepiej. Na przykład Czarna Woda, gdy nie był jeszcze rozwinięty zakład Steico, miała słabe wyniki, a w Rytlu nie ma przecież dużego przemysłu. To nic dobrego nie wróży. Moje zdanie jest określone, jestem zdecydowanie przeciwny połączeniu sołectwa Krzyż z gminą Rytel i będę do tego przekonywał swoich mieszkańców – mówi Zbigniew Bieliński, sołtys sołectwa Krzyż.

- Nasi mieszkańcy zdecydują sami. Natomiast ja stoję na stanowisku, że jeśli obecna władza z Czerska miałaby pozostać dalej, kolejną kadencję, to wolałbym przejść do gminy Rytel. Po prostu nie układa mi się współpraca, np. w kwestii dróg. Jednak do wyborów nie jest długo i przy innej władzy lepiej funkcjonować w gminie Czersk. Większe gminy mają większe możliwości. Nie wiem jak sobie Rytel poradzi, to będzie trudne zadanie – mówi Zbigniew Krzoska, sołtys sołectwa Gutowiec.

(red)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.