5-12-17
Gm. Czersk. Spotkanie w czerskim magistracie. Czy mieszkańcy przekonają burmistrz Jolantę Fierek?
Zagrożona budowa drogi z Czerska do Łukowa

Radny Zenon Konefka na ostatniej sesji RM (30.11) przedstawił obawy mieszkańców w sprawie przyszłorocznej budowy drogi powiatowej z Czerska do Łukowa.

Radny, a zarazem sołtys Złotowa, powiedział, że gmina Czersk zadeklarowała w projekcie budżetu na 2018 rok zbyt małą kwotę (400 tys. zł) na realizację inwestycji. Według ubiegłorocznych ustaleń samorząd miał wpisać w plan finansowy 800 tys. zł, drugie tyle miał zabezpieczyć powiat chojnicki – z czego się wywiązał. W tej sytuacji budowa drogi z Czerska do Łukowa stoi pod znakiem zapytania. Mieszkańcy oczekują, że burmistrz zmieni projekt budżetu i znajdzie brakujące 400 tys. zł.

Burmistrz odpowiadała na sesji, że do starosty i rady powiatu zostało złożone odpowiednie pismo w sprawie zmiany wysokości kosztów dla tej inwestycji: 25-30%(gmina) 75-70%(powiat). Powodem jest sytuacja po sierpniowej nawałnicy, tj. konieczność naprawy przez gminę zniszczonych dróg. (zobacz pismo – tutaj). Włodarz powiedziała, iż jest zbudowana poparciem niektórych radnych powiatowych (nawet spoza gm. Czersk - Mirosławy Daleckiej), którzy zadeklarowali wsparcie jej inicjatywy.

Inne zdanie w kwestii zmiany udziału finansowego samorządów w przedmiotowej inwestycji ma m.in. zarząd powiatu chojnickiego. Jeden z członków zarządu wicestarosta Marek Szczepański uważa, że umów należy dotrzymywać. Dodaje, że również powiat będzie borykał się przez długi czas z utrzymaniem swoich dróg, którymi zarządza.  Natomiast oczekiwania burmistrz Czerska uważa za niestosowne i nieusprawiedliwione.

Radny Zenon Konefka ma się spotkać w najbliższy czwartek z burmistrz Czerska. Towarzyszyć mu będzie delegacja mieszkańców z Łukowa, po to by przekonać burmistrz Czerska do wniesienia autopoprawki w projekcie przyszłorocznego budżetu.

Dowiedzieliśmy się, że do magistratu wybierają się też przedstawiciele powiatu chojnickiego.

(red)

Burmistrz odpowiadała na sesji, że do starosty i rady powiatu zostało
złożone odpowiednie pismo:



 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.