6-12-17
Gm. Czersk. Sołtys: My na razie badamy potrzeby mieszkańców
Burmistrz Czerska uważa, że gmina Rytel
nie ma racji bytu

Burmistrz Jolanta Fierek zwołała na dzisiaj (6.12) spotkanie z radnymi, na którym będzie chciała rozmawiać m.in. na temat ogłoszonej niedawno inicjatywy przekształcenia sołectwa Rytel w gminę. Przypomnijmy, w poniedziałek (4.12) o pomyśle odłączenia sołectwa od gminy Czersk poinformował sołtys Rytla Łukasz Ossowski (zobacz artykuł).

- Już teraz dysponuję symulacjami, z których wynika, że gmina Rytel nie będzie w stanie sama się utrzymać. Na przykład subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków Zespołu Szkół w Rytlu, na który gmina Czersk wydaje 5,5 mln zł rocznie. W tym przypadku otrzymujemy 3,4 mln zł subwencji, więc brakuje 2,1 mln zł. Do tego dochodzi np. utrzymanie ośrodka kultury – 350 tys. zł (rok 2016), dojdzie jeszcze administracja publiczna, pomoc społeczna, gdzie nie wszystkie zasiłki pochodzą z budżetu państwa. Są jeszcze przecież inwestycje, które w 2016 roku wyniosły w Rytlu ok. 1 mln zł. Z danych wynika, że z tytułu różnych podatków wpływy z sołectwa Rytel stanowią 1,9 mln zł. Tak więc nowa gmina Rytel nie ma racji bytu. Zatem dziwię się, że separatyści, nie mają takiej analizy, a może wiedzą o tych danych i je ukrywają? To karygodne i niedopuszczalne.  Ogłaszają na całą Polskę inicjatywę, a przed zbieraniem podpisów nie przedstawiają realnej sytuacji mieszkańcom Rytla. Ponadto osoby działające w grupie inicjatywnej podają w internecie nieprawdziwe dane w sprawie wysokości ewentualnego budżetu gm. Rytel. Separatyści zafałszowują rzeczywisty obraz.  Odniosę się jeszcze do sytuacji po nawałnicy. Jesteśmy po kontroli Najwyżej Izby Kontroli i usłyszeliśmy od inspektora tej instytucji, że jako urząd zdaliśmy egzamin. Musieliśmy działać w ramach obowiązujących przepisów, chociaż ja nie jestem „urzędasem”, ale nie mogłam dawać ludziom do ręki toporków, inaczej mógł działać sołtys. Dodam jeszcze, że z danych opublikowanych przez Pomorski Urząd Wojewódzki wynika, iż średnia zasiłków bytowych do 6 tys. zł wypłacanych przez samorządy wyniosła ok. 3,6 tys. zł, tych do 20 tys. zł – ok. 7,4 tys. zł, czyli wszystkie samorządy miarkowały pomoc dla poszkodowanych w nawałnicy, nie tylko czerski samorząd. Mam nadzieję, że na spotkaniu, które chce zorganizować w Rytlu, gdzie będę zamierzała przedstawić mieszkańcom dane ekonomiczne, będzie lepszy klimat , który pozwoli na zaprezentowanie danych statystycznych i społecznych.  Na zakończenie dodam, że w akcji niesienia pomocy brali udział nie tylko mieszkańcy Rytla, ale też wielu wolontariuszy z całego regionu i wszyscy sprawdzili się w tej ekstremalnej sytuacji – mówi burmistrz Jolanta Fierek, która informuje, że na spotkaniu z radnymi poruszana będzie też kwestia projektu przyszłorocznego budżetu gminy Czersk w kontekście potrzeby wpisania do niego realizacji programu rewitalizacji, budowy Domu Pomocy Społecznej czy zwiększenia kwoty na budowę drogi do Łukowa. Rozmowa ma też dotyczyć emisji gminnych obligacji. Spotkanie będzie zamknięte dla mediów.

- Przede wszystkim wydaje mi się, że pani burmistrz nie zrozumiała naszej inicjatywy. My na razie badamy potrzeby mieszkańców w kwestii przekształcenia sołectwa Rytel w gminę. To pierwszy krok. Musimy rozeznać ile osób chce wprowadzenia zmian. Jeżeli okaże się, że zainteresowanych jest np. 200 osób z 2250 z prawem wyborczym to już na tym etapie zaprzestaniemy realizacji tego przedsięwzięcia. Dopiero gdy poparcie inicjatywy spotka się z dużym odzewem wtedy przeprowadzimy analizy, badania, z których uzyskamy odpowiedź czy stać nas na samodzielne funkcjonowanie. Jeśli z danych będzie wynikało, że nie podołamy pod względem finansowym czy lokalowym albo prawnym, to będę pierwszym, który powie o tym ludziom – próbowaliśmy, ale nie udało się. W takiej sytuacji przez następne 40 lat nikt nie będzie miał pretensji, że nie funkcjonujemy jako odrębny samorząd. Chciałem zaznaczyć, że dane pojawiające się w internecie na temat wielkości ewentualnego budżetu jakim mogłaby dysponować gmina Rytel nie są mojego autorstwa. Na profilu sołectwa Rytel jest tylko moje oświadczenie w sprawie rozpoczęcia inicjatywy utworzenia gminy Rytel - mówi sołtys sołectwa Rytel Łukasz Ossowski.

(red)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.