7-12-17
Powiat chojnicki. Wójt Zbigniew Szczepański postanowił pisemnie odnieść się do raportu
Rząd sam się chwali w raporcie, a zapomina
o mieszkańcach

Mieszkańcom Lotynia nadal dziękują za pomoc i ofiarną postawę podczas sierpniowej nawałnicy m.in. prezydent Andrzej Duda oraz społeczność Łodzi, skąd pochodzili harcerze. – Ja czekam na podziękowania od ministra Błaszczaka – dodaje gm. Chojnice Zbigniew Szczepański.


Po tragedii w okolicach Suszka władze rządowe spisały się na medal, a o mieszkańcach i samorządowcach nie ma w raporcie ani słowa.   |  fot. (olo)

W Lotyniu powoli życie wraca do normalności. Oczywiście skutki sierpniowej nawałnicy zostaną jeszcze na długo w pamięci, a ogrom zniszczeń widać też w samej wsi. Szkody budowlane są powoli usuwane, a część prac mieszkańcy muszą odłożyć do wiosny. – Mieszkańcy mają zabezpieczone dachy, mają materiały, ale czekają najlepszą pogodę i na fachowców, bo tych brakuje – przyznaje sołtys Lotynia Arkadiusz Kubczak.

W listopadzie mieszkańcy Lotynia odbyli aż trzy wizyty. Byli zaproszeni do prezydenta Andrzeja Dudy, do władz Warszawy oraz przez harcerzy, prezydent Hannę Zdanowską i społeczność do Łodzi. Do Warszawy na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy pojechało 15 osób, które wykazały się w sierpniu bohaterską postawą i pobiegło ratować dzieci na obozie niedaleko Suszka. – Pan prezydent wyprostował sprawę, kto był pierwszy na miejscu tragedii i przyznał, że służby trafiły do poszkodowanych kilka godzin po mieszkańcach – mówi sołtys.

Jednak w raporcie rządowym po sierpniowej nawałnicy nie ma o tym ani słowa. –W raporcie mówi się o dotarciu na miejsce specjalistycznych służb ratunkowych o godz. 6.00. Nic nie ma o ratowaniu harcerzy przez mieszkańców Lotynia. Nie ma ani słowa o tym, że władze samorządowe różnego szczebla z naszego regionu organizowały chociażby szpital przejściowy i pomoc. Pomija się w tym raporcie pewne fakty, żeby raport był prorządowy i antysamorządowy. To jest taka polityka – mówi wójt Zbigniew Szczepański i postanowił pisemnie odnieść się do tego raportu.

Imię i nazwisko ministra Mariusza Błaszczaka trudno przechodzi wójtowi przez gardło. Choć na chwilę w Lotyniu mogli zapomnieć o tragicznych wydarzeniach podczas wyjazdu na zaproszenie harcerzy oraz władze i mieszkańców Łodzi. Stamtąd bowiem pochodziły dzieci, które przebywały na obozie harcerskim w okolicach Suszka, a którym pomogli właśnie mieszkańcy Lotynia.

- Mieszkańcy Łodzi najbardziej pomogli nam w odbudowie Lotynia. Przyjeżdżali samochodami i busami, a teraz zaprosili nas do siebie. Bardzo miło spędziliśmy tam dwa dni – mówi sołtys Lotynia.

Tekst i fot. (olo)

Wójt Zbigniew Szczepański – wideo

Sołtys Lotynia Arkadiusz Kubczak - wideo


 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.