8-02-18
Powiat chojnicki.  Dwóch nietrzeźwych kierowców na terenie Brus i gm. Czersk wyeliminowanych z ruchu drogowego
Bezpieczny pieszy i rowerzysta – mandaty i pouczenia

Policjanci podlegający Komendzie Powiatowej Policji w Chojnicach prowadzili wczoraj (7.02) akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Wzmożone działania pod tym hasłem, po raz kolejny ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym oraz rowerzystom. Policjanci zwracali szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy, a także zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników. Po zmierzchu szczególna uwagę zwracali na tych uczestników ruchu drogowego, którzy poruszając się poza obszarem zabudowanym i nie posiadali elementów odblaskowych.

Przez cały rok, a w szczególności w okresie jesienno-zimowym, kiedy zarówno piesi jak i rowerzyści są mało widoczni, chojniccy policjanci prowadzą cykliczne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Jednak o tej porze roku dedykowane są przede wszystkim pieszym.

Działania te ukierunkowane są zawsze na zapewnienie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy często swoim zachowaniem na drodze stwarzają zagrożenie dla samych siebie jak i innych uczestników ruchu. Celem działań jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych i rowerzystów oraz przypomnienie, że oni też są uczestnikami ruchu drogowego. W trakcie działań mundurowi zwracają szczególną uwagę na zachowanie prawidłowych relacji kierujący – pieszy, zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników oraz używanie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego elementów odblaskowych.

Policjanci podczas wczorajszej akcji nałożyli łącznie 15 mandatów karnych oraz zastosowali 1 pouczenie, wobec kierujących którzy niestosowali się do przepisów prawa o ruchu drogowym, 1 mandat  i 3 pouczenia na pieszych, którzy m.in. przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, a także 1 mandat karny na kierującego rowerem. W trakcie działań wyeliminowali z ruchu drogowego 2 nietrzeźwych kierowców na terenie Brus i gm. Czersk.

Działania prowadzone w całym województwie pomorskim miały na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze oraz uświadomienie pieszym i rowerzystom, że oni również w dużym stopniu są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i mogą stać się sprawcami zdarzeń drogowych.

KPP Chojnice



 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.