9-03-18
Gm. Czersk. Ludzie domagają się wsparcia. Spotkanie w poniedziałek o godz. 9.00
Rolnicy przyszli do burmistrz Czerska
z niezapowiedzianą wizytą


Dziś (9.03) rano grupa rolników z gm. Czersk wybrała się do czerskiego magistratu. Ludzie odwiedzili burmistrz Jolantę Fierek. Co było powodem niezapowiedzianej wizyty?

Ludzie czują się pokrzywdzeni. Chodzi o dopłaty do płodów rolnych jak i zbóż nie zebranych podczas ubiegłorocznej nawałnicy. Rolnicy mówią, że nie zostali poinformowani o możliwości składania wniosków do gminy Czersk. Środki wypłacała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po 500 zł lub 1000 zł od 1 hektara. Wnioski miały być złożone jesienią ubiegłego roku. 

W urzędzie  mówią, że pojawiły się stosowne ogłoszenia, o możliwości wsparcia zewnętrznego zostali poinformowani również sołtysi.

(AKTUALIZACJA 10-03-18) W sobotę (10.03) wiceburmistrz Mateusz Rydzkowski przysłał do redakcji maila, w którym pisze m.in., że takie informacje były na stronie internetowej urzędu miejskiego oraz w portalu wizjalokalna.pl.

Z pomocy skorzystały 122 osoby, ale jak się teraz okazuje jest bardzo duża grupa innych producentów rolnych, którzy nie wiedzieli o takiej formie pomocy.
Kilka osób zwróciło się niedawno do czerskiego urzędu z prośbą o przyjęcie wniosku, ale usłyszeli że jest już za późno. Tak więc, postanowili spotkać się osobiście z burmistrz Czerska Jolantą Fierek. Dziś o godz. 10.00 złożyli jej niezapowiedzianą wizytę. Stawili się w sekretariacie magistratu. Włodarz wyszła do ludzi z gabinetu i wyjaśniła, że nie może ich przyjąć bo zaraz musi jechać na rozprawę w Sądzie Pracy w Człuchowie. Ustalono, że do spotkania dojdzie w urzędzie w najbliższy poniedziałek 12 marca o godz. 9.00.

- Zgłosili się do mnie rolnicy, którzy czują się oszukani. Dopiero teraz ludzie dowiadują się tzw. „pocztą pantoflową”, że było wsparcie z ARiMR. Postanowiłem im pomóc. Skierowałem pismo do urzędu wojewódzkiego. Otrzymałem odpowiedź w sprawie tej formy pomocy i zgodnie z podpowiedzią stawiliśmy się w czerskim urzędzie. Zapraszam w poniedziałek 12 marca na godz. 9.00 do Urzędu Miejskiego w Czersku wszystkie osoby, które nie otrzymały pieniędzy. To nic, że minęły już wskazane terminy na złożenie wniosku. Takie terminy nie mają zastosowania skoro o nich nie powiadomiono. Pokrzywdzeni są ludzie z całej gminy – m.in. z Łęga – Kolonii, Gotelpia, Starych Prus, Będźmierowic, Złotowa, Starej i Nowej Juńczy. Nie wyobrażam sobie nawet sytuacji, że ci ludzie zostaną odprawieni z kwitkiem. Ktoś zawinił i zapewniam, że znajdziemy winnego – mówi Roman Lipski, który zajął się sprawą rolników.

(red)

Rolnicy z gm. Czersk złożyli dziś (9.03) burmistrz Jolancie Fierek niezapowiedzianą wizytę:


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.