12-03-18
Powiat chojnicki. Jubileusz chojnickiej bazyliki
Prymas Polski w Chojnicach

Mija 25 lat odkąd papież Jan Paweł II uhonorował chojnickich katolików, nadając chojnickiej świątyni rangę bazyliki mniejszej. 11 marca br. parafia p.w. ścięcia św. Jana Chrzciciela wraz z całą chojnicką społecznością rozpoczęła świętowanie jubileuszu.


Ks. Prymas zwiedził również wystawę poświęconą bazylice w Muzeum Historyczno - Etnograficznym. Przed muzeum niezwykłego gościa powitały dzieci w strojach kaszubskich.   |  fot. (m.n.)

To właśnie wartość historyczna i religijna tej świątyni dała pretekst śp. biskupowi pelplińskiemu Janowi Bernardowi Szladze, by rozpocząć starania o nadanie kościołowi szczególnego miana. Ten tytuł nadawany jest przez papieża kościołom wyróżniającym się wartością zabytkową, ale też ze względu na walory liturgiczne lub duszpasterskie. Udzielenie tego przywileju podkreśla związek ze Stolicą Piotrową i znaczenie kościoła w okolicy.

Niedzielne (11.03) preludium rozpoczęło się  uroczystą Mszą świętą o godz. 12.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski Ks. abp Wojciecha Polaka.

Uroczystości Jubileuszowe potrwają do 11 marca 2019 roku. Cały ten rok będzie obfitował w różnorodne wydarzenia religijne i kulturalne. Niedzielne (11.03) preludium rozpoczęło się  uroczystą Mszą świętą o godz. 12.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski Ks. abp Wojciecha Polaka, który na wstępie powitał obecnych, w tym posłów Biernackiego, Lamczyka, Kozłowskiego a także przedstawicieli władz miejskich, powiatowych, stowarzyszeń i służb mundurowych. Abp Wojciech Polak celebrował Mszę św. wespół z biskupem pelplińskim Ryszardem Kasyną oraz 30 prezbiterami.

W homilii odwołując się do Ewangelii nawiązał do nauczania papieża Franciszka, podkreślił także rolę chojnickiej świątyni w kontekście lokalnej społeczności. Po mszy rozstrzygnięto również konkurs dla dzieci i młodzieży "Jubileusz 25 - lecia chojnickiej Bazyliki". Zdobywcy miejsc od pierwszego do trzeciego, a także wyróżnieni przez jury odebrali z rąk Prymasa nagrody i upominki.


Na zakończenie ks. prob. Jacek Dawidowski zaprosił  do obejrzenia okolicznościowej wystawy oraz na poczęstunek do ustawionego przy Bazylice namiotu-  na smaczną odpustową grochówkę.

Zwieńczeniem uroczystości był koncert w Bazylice o godz. 16.00. W programie koncertu: Msza C-dur „ Koronacyjna” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Orkiestry Bydgoskich Solistów, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz solistów Opery Nova w Bydgoszczy.

(m.n.)


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.