11-08-18
Powiat chojnicki. 1,2 września
Krojanty z prezydentem

To już ostatnie organizacyjne ustalenia przed uroczystościami w Krojantach, które co roku upamiętniają ułańską szarżę w 1939 r. Szykujcie się na 1 i 2 września.


Od 1966 roku w pierwszą niedzielę września pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich przypominana jest pamięć tych, którzy heroicznie walczyli w 1939 roku w obronie Polski.   |  fot. (olo)

Członkowie komitetu organizacyjnego, fundacji „Szarża pod Krojantami”, przedstawiciele szkoły w Nowej Cerkwi spotkali się w środę, by podyskutować, co jeszcze zostało do zrobienia i czy zlecone poszczególnym instytucjom zadania będą wykonane. Jednocześnie pełnomocniczka wójta Zbigniewa Szczepańskiego – Krystyna Kijek zreferowała przebieg prac związanych z imprezą.

Samoloty i telebimy
- W tym roku mamy patronat prezydenta RP – mówiła. – Ale będzie on narodowy, a nie honorowy, jak to było poprzednio. Musieliśmy zmienić plakaty. Nie wiemy, czy pan prezydent będzie, czy przyjedzie jakiś jego przedstawiciel. Zaprosiliśmy też premiera, ale do tej pory nie mamy żadnego odzewu… Jak podkreślała, niczego nie udałoby  się zrobić, gdyby nie udział wojska w imprezie, policji, strażaków, przyjaciół  i sympatyków imprezy oraz armii wolontariuszy. Jak wynikało z jej relacji, jest jeszcze problem z orkiestrą, ale ma być rozwiązany.

Wojskowi sygnalizowali, że jak dotąd nie mają zgody na użycie petard w czasie widowiska. A amunicję okrojoną o połowę i zgodę na użycie czołgu tylko do pokazu statycznego, a nie dynamicznego, jak to było w planie. Jeśli tylko będzie pogoda, na pewno na niebie zobaczymy samoloty…Z bardziej prozaicznych rzeczy – nie zabraknie grochówki…Nowinka to telebimy, aż trzy, które pozwolą lepiej oglądać to, co będzie się działo podczas inscenizacji na polu szarży.

Więcej młodych i więcej dyskusji
W tym roku przy pomniku w Krojantach będzie więcej młodych ludzi. To skutek apelu wójta Zbigniewa Szczepańskiego, który zainspirował społeczność szkolną do odpowiedzi na pytanie, czy to wydarzenie powinno ją zainteresować. – Nie chodzi o spęd – tłumaczył wójt. – A o pełną dobrowolność i chęć udziału. My tylko pomożemy w dostaniu się na miejsce. I jest odzew.- Część naszych uczniów wybiera się z rodzicami, część pojedzie w ramach szkolnego wyjazdu – wyjaśniała szefowa gminnej oświaty Bernadeta Zimnicka.

– W każdym razie wszystkie szkoły będą reprezentowane przy pomniku. Gorąco może być 1 września na konferencji popularnonaukowej w szkole w Nowej Cerkwi, bo ma to być panel dyskusyjny z udziałem autorów najnowszej książki o Krojantach – Markiem Pasturczakiem i Jerzym Lelwicem. Opracowanie już teraz budzi kontrowersje – nie tylko dlatego, że zupełnie inaczej przedstawia wydarzenia z 1939 r. – Czy autorzy podają źródła, czy są przypisy, kto to finansuje – padały pierwsze pytania na spotkaniu.

Ale być może będzie dobra okazja, by o tym wszystkim porozmawiać właśnie 1 września, w przeddzień uroczystości patriotyczno - religijnych i plenerowych w Krojantach.

Maria Eichler

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.