25-09-18
Gm. Czersk. Rytel rozjeżdżają składy z drewnem. Będzie strajk?
Podzielono 135 tys. zł sołeckich pieniędzy

Mieszkańcy sołectwa Rytel podzielili wczoraj (24.09) własny budżet na 2019 rok. Na budowę punktów świetlnych oraz wykonanie projektów oświetlenia zagwarantowano kwotę 90 tys. zł, na organizację imprez promujących sołectwo 20 tys. zł, wyposażenie boisk sportowych 10 tys. zł, utworzenie placu zabaw (Rytel Zarzecze) 15 tys. zł (sołectwo liczy, że gmina dołoży drugie tyle na zakup sprzętu dla dzieci). Zebranie przyjęło też sprawozdanie sołtysa za 2017 rok.

Część spotkania zdominował temat dróg, a właściwie ich rozjeżdżania przez ciężkie składy wywożące z lasów drewno ponawałnicowe. Mieszkańcy sygnalizowali, że trakty są niszczone, wszyscy zarabiają – lasy państwowe, zakłady usług leśnych, przewoźnicy, tylko nie rytlanie, których drogi są w coraz gorszym stanie. Przekonywano władze gminy, że zapowiadane czasowe wyłączenie ul. Chłopowskiej (budowa kanalizacji deszczowej), przez którą odbywa się transport drewna, spowoduje zniszczenie ul. Ostrowskiej. Domagano się racjonalnej zmiany organizacji ruchu, tak by zapewnić na czas realizacji zadania optymalny objazd dla ciężarówek.  Najlepszym rozwiązaniem byłoby utwardzenie ul. Ks. Gracjana Nagierskiego. Burmistrz Jolanta Fierek wyjaśniała, że poprzedni dyrektor RDLP w Toruniu zapewniał ją o ułożeniu przez Lasy Państwowe płyt betonowych na wspomnianym trakcie. Jednak, gdy przestał być już szefem RDLP, jego następca stwierdził, że nie spełni obietnicy. Ponadto gmina nie uzyskała dofinansowania zewnętrznego na budowę Nagierskiego.  Włodarze usłyszeli, że w przypadku braku odpowiedniej organizacji ruchu w tej części Rytla ludzie zorganizują strajk.

Dyrektor Zespołu Szkół w Rytlu apelowała do władz gminy w sprawie zapowiadanej rozbudowy szkoły. Usłyszała wraz ze zgromadzonymi od wiceburmistrza Mateusza Rydzkowskiego, że gmina wkrótce ogłosi przetarg na realizację kilkuletniego zadania (koszt ok. 8 mln zł).

Sołtys Łukasz Ossowski zwrócił się też do mieszkańców, aby dbali o teren wokół posesji. Przekonywał, że drobne prace mogą wykonać we własnym zakresie. Ponadto zapowiedział likwidację `dzikich pomostów na Wielkim Kanale Brdy i Brdzie, które szpecą.

Na koniec przedstawiono prezentację przygotowaną przez komitet ds istnienia Gminy Rytel – relacja z tej części spotkania pojawi się w odrębnym artykule.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.