10-10-18
Czersk. Piąta część
Promocja Zeszytów Czerskich

Wtorkowe (9.10) popołudnie zapadnie w pamięci naszej lokalnej społeczności, przypominającej o czerskiej historii. W Centrum Informacji Turystycznej odbyła się promocja kolejnej, już piątej części „Zeszytów Czerskich” – niezwykłego wydawnictwa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej. Tę część spotkania poprowadzili: Bogumiła Milewska i Andrzej Sabiniarz.

Obecni na spotkaniu autorzy książki – Henryk Sikorski, Roman Bystryk, Adam Korytowski, Zygmunt Rafiński, Maria Wielgopolan, Kazimierz Jaruszewski, Elżbieta i Maciej Bruscy, Alicja Koprowska, Radosław Literski, Jakub Mollin, Rozalia i Franciszek Czapiewscy, Bogumiła Klemp-Dyczek i Teresa Borzyszkowska – opowiedzieli zebranym o swojej pracy nad kolejnymi zeszytami.

Mieszkańcy podziękowali im gromkimi owacjami, a Autorzy przygotowali miłą, muzyczną niespodziankę w wykonaniu Kamila Klunder. We wspomnianym numerze znajdą się także informacje o jubileuszach organizacji działających w naszym mieście.

UM Czersk


(AKTUALIZACJA)
11-10-18

Przedstawiamy poniżej relację z promocji pani Aleksandry Zapłackiej.

Jest już V rocznik Zeszytów Czerskich!
Spotkanie z autorami.

         Zeszyty Czerskie, niezwykle ciekawa publikacja powstająca z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej, mają swój pierwszy jubileusz – właśnie ukazał się piąty rocznik. Z tej okazji we wtorek 9 października 2018 w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego oraz współautorów z czytelnikami.

        Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej i jednocześnie członek zespołu redakcyjnego Zeszytów,  pan Andrzej Sabiniarz oraz doskonale znana wszystkim czerszczanom pani Bogumiła Milewska podzielili się radością tego wspólnego sukcesu. Była to też okazja do złożenia na ręce pani burmistrz Jolanty Fierek  podziękowań za życzliwe wspieranie przez czerski magistrat tej cennej inicjatywy .

             Wyjątkowo interesujące były krótkie wystąpienia większości współtwórców jubileuszowego numeru Zeszytów Czerskich. O swoim zainteresowaniu historią naszej małej ojczyzny mówili m.in. panowie Henryk Sikorski, Roman Bystryk, Zygmunt Rafiński, autorzy tekstów o czerskiej prasie w XX wieku, działalności braci Gnacińskich, działającym w Czersku Sądzie Grodzkim i pierwszym burmistrzu naszego miasta. Pani Maria Wielgopolan zachęciła uczestników do lektury artykułu o przeszłości Starych Prus, natomiast pan Kazimierz Jaruszewski, redaktor Zeszytów Chojnickich i autor tekstu o księdzu doktorze Antonim Pastwie pogratulował czerskiemu zespołowi, zapewniając o dalszej współpracy.

               Z pewnością frapującą lekturą będą zamieszczone w cyklu Czerskie Rodziny wspomnienia pani Bogumiły Milewskiej o rodzie Puczyńskich, pani Alicji Koprowskiej o Jej wspaniałych Rodzicach – Nauczycielach przez duże N, opowieść pana Radosława Literskiego o dziadku Józefie Ceynowie i mamie , wyjątkowej nauczycielce –Irenie Ceynowie – Literskiej. Nie wątpię, że równie wielu czytelników  sięgnie po wspomnienia wnuka Kazimierza Falkowskiego, pana Macieja Bruskiego. Wzruszające było wystąpienie najmłodszego autora, laureata szkolnego konkursu , Jakuba Mollina, którego pracę można przeczytać w V roczniku Zeszytów Czerskich obok bogato dokumentowanej fotografiami historii Rozalii i Grzegorza Piepke, spisanej przez praprawnuków Rozalię i Franciszka Czapiewskich.  

                 Swoje miejsce na łamach Zeszytów znalazły też artykuły traktujące o jubileuszach – 35-leciu Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Czersku, 40-leciu  Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz 10. Rocznicy działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

                Podczas spotkania była możliwość porozmawiania z autorami a nawet szansa na ich dedykacje i autografy. Miłym akcentem kończącym promocję Zeszytów Czerskich były przekazane na ręce pani Bogumiły Milewskiej kwiaty i podziękowania od przewodniczącego Rady Miejskiej, pana Grzegorza Kobierowskiego.

                Wypada tylko przyłączyć się do gratulacji dla zespołu redakcyjnego i zachęcić wszystkich mieszkańców Czerska do zapoznania się z tą niewątpliwie ważną i ciekawą publikacją. Dodam tylko na koniec, że każdy zainteresowany ocaleniem od zapomnienia cząstki naszej wspólnej historii może dołączyć do autorów Zeszytów Czerskich, zaś wszystkie wydane do tej pory roczniki są do nabycia w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku.

Aleksandra Zapłacka   

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.