19-11-18
Gm. Czersk. 50 pytań na 100 - lecie niepodległości
Test z wiedzy historycznej w Ośrodku Kultury w Rytlu

9 listopada 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Ośrodek Kultury w Rytlu przygotował specjalny Quiz na platformie Kahoot. Uczestnicy, na pytania w nim zawarte, odpowiadali za pomocą własnych smartfonów.

Głównym inicjatorem i wykonawcą tego wydarzenia była p. Joanna Czerniejewska, instruktor z Ośrodka Kultury w Rytlu. Do współpracy przy tym przedsięwzięciu zaprosiła Zespół Szkół w Rytlu, a w szczególności wspaniałego nauczyciela historii p. Katarzynę Dalke.

Z testem zmierzyli się uczniowie ósmych klas, którzy parę tygodni wcześniej, na godzinie wychowawczej otwierali specjalne zaproszenia. Do zestawu 50 pytań trafiły zagadnienia dotyczące osób i wydarzeń sprzed stu lat oraz kilka pytań dotyczących m. in. rozbiorów Polski i powstań. Wszystko zgodnie z zasadą, że w historii nic nie dzieje się bez przyczyny, a "Ci którzy nie pamiętają przeszłości skazani są na jej powtarzanie".  Niektóre pytania były dla uczestników wyzwaniem, jednak z większością z nich poradzili sobie świetnie. Często było słychać okrzyki z sali: "pamiętam to z lekcji", miód na serce dla każdego nauczyciela.

Oprócz wiedzy ósmoklasiści musieli wykazać się refleksem i szybkością, bo o wygranej decydował również czas udzielania prawidłowej odpowiedzi. Dzięki temu udało się wyłonić zwycięzców, a są nimi:

I miejsce - Mateusz Landowski

II miejsce - Radek Krenski

III miejsce - Oskar Słodowicz

Wyróżnienie otrzymali: Dawid Stoppa, Patrycja Mania

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci dodatkowo nagrody ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Bonusem dla tych którzy dobrze wypadli w teście będzie pozytywna ocena z historii i pochwała.

Serdecznie dziękujemy Zespołowi Szkół w Rytlu za owocną współpracę, a uczniom gratulujemy wiedzy.

J.C.

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.