28-11-18
Gm. Czersk. Relacja
„Leśnicy z Rytla dla Niepodległej”

W  dniu 24 listopada 2018 roku na terenie Nadleśnictwa Rytel, odbyły się plenerowe obchody upamiętniające 100.lecie niepodległości Polski „Leśnicy z Rytla dla Niepodległej”. Impreza rozpoczęła się częścią sportowo-rekreacyjną na kilku trasach biegnących przez tereny leśne  nadleśnictwa, a zakończyła częścią historyczno-patriotyczną na polu biwakowym w miejscowości Mylof.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy powiatu chojnickiego oraz leśnicy z Nadleśnictwa Rytel. Wszystkich zgromadzonych przywitał nadleśniczy Zbigniew Łącki. Wśród zaproszonych gości był poseł Aleksander Mrówczyński, reprezentujący Lasy Państwowe z-ca dyrektora Roman Dobrzyński, burmistrz Czerska Przemysław Biesek-Talewski, burmistrz Brus Witold Ossowski, dyrektor Parku Narodowego Bory Tucholskie Jan Kochanowski, kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego Mariusz Grzempa, sołtys Rytla Łukasz Ossowski oraz prezes Stowarzyszenia  Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego Wojciech Derewiecki.

Licznie zgłoszeni uczestnicy mogli wybrać trasę, którą przemierzali, a były to: trasa nordic-walking na dystansie 10 km, trasa rowerowa na dystansie 15 km, trasa biegowa na dystansie 5 km. Najliczniejszą grupę biorącą czynnie udział w rajdzie były panie ze Stowarzyszenia „Charzy”.

Po dotarciu wszystkich uczestników do punktu końcowego, przy współudziale gości i licznie zgromadzonych uczestników rajdu, wspólnie uczczono 100.rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Jednym z elementów obchodów, była gawęda prezesa Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego, promująca polską historię i treści patriotyczne. Pan Wojciech Derewiecki przedstawił sylwetki poległych polskich leśników, bohaterów i patriotów, którzy oddali życie dla swojej ojczyzny.  Wszyscy zgromadzeni po wygłoszeniu przez prowadzącego hasła: „Cześć i chwała bohaterom”, uczcili ich pamięć minutą ciszy. Zaprzyjaźnieni harcerze z 1 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej z Zespołu Szkół Specjalnych z Czerska pod opieką dh Karoliny Wilczewskiej, wręczali wszystkim uczestnikom dębowe medale  z napisem „Leśnicy z Rytla dla Niepodległej” oraz pamiątkowe koszulki.

Po części patriotycznej odbyły się atrakcje plenerowe, przejażdżki motocyklem z czasów II wojny światowej, rzut zabezpieczonym granatem oraz wydawana z kuchni polowej przez „partyzantów” zupa brukwiowa. Przy stoiskach edukacyjnych trwały gry i konkursy z nagrodami.  Dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu, poseł Aleksander Mrówczyński ufundował pamiątkowe puchary. Należy wspomnieć, iż najmłodszą uczestniczką czynnie uczestniczącą w rajdzie była 5 letnia Agatka Kruk z Chojnic, natomiast najstarszym uczestnikiem, który może pochwalić się przebiegnięciem trasy 5 km, był pan Zbigniew Wiśniewski - nestor chojnickich biegaczy. W rzucie granatem najdalsza odległość to 47 metrów, którą osiągnął Tomasz Kiełpiński, pracownik Nadleśnictwa Rytel, na 2 miejscu uplasował się uczestnik imprezy Jarek Buszac z Chojnic, z wynikiem 45 metrów.  

Kulminacyjnym punktem była biesiada przy ognisku i wojskowej grochówce, ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych przy akompaniamencie akordeonu, trwająca do późnych godzin wieczornych. Przy blasku ognia, zachodzącym listopadowym słońcu, łopocie flag i przy cichnących już odgłosach akordeonu, w zadumie wspominaliśmy polskich bohaterów i patriotów, dzięki którym możemy żyć w niepodległym kraju i  cieszyć się wspólnie z 100.rocznicy odzyskania niepodległości naszej ojczyzny.  Mamy nadzieję, iż dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników...

Nadleśnictwo Rytel

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.