4-12-18
Czersk. Poziom dofinansowanie ma być większy
Rewitalizacja części Czerska
– burmistrz zapowiada renegocjację wniosku

Burmistrz Przemysław Biesek – Talewski zapowiada renegocjację wniosku o dofinansowanie rewitalizacji części Czerska (m. in. dworca PKP i terenów przyległych – zobacz dotychczasową prezentację projektu – TUTAJ).

Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w tej sprawie wyznaczono na dzień 12 grudnia br.

Burmistrz będzie starał się doprowadzić do wyłączenia z projektu rewitalizacyjnego zadań, które nie są niezbędne do osiągnięcia celów projektu, co pozwoli wykonać je docelowo np. w dwóch etapach. Nie ma w tym zakresie przeszkód technicznych. Chodzi o budynek dworca PKP i jego otoczenie - główne wydatki niekwalifikowane.

Tylko niewielka część budynku dworca ma być przeznaczona na cele rewitalizacyjne - centrum usług opiekuńczych, czyli projekt miękki. I właśnie tylko ta część dworca ma zostać zmodernizowana, pozostała będzie czekała na inne źródła finansowania pochodzące np. z funduszy przeznaczonych dla węzłów komunikacyjnych, jakim jest niewątpliwie stacja w Czersku. 

Jeśli samorząd uzyska zgodę na modyfikację projektu potrzebne będą zmiany w dokumentacji, ponieważ według Przemysława Bieska – Talewskiego źle zaprojektowany jest również obszar wokół dworca PKP, czyli ul. Kolejowa, dworzec autobusowy i inne elementy.

 - My jako gmina ciągle jesteśmy w grze, projekt rewitalizacyjny jest na liście rezerwowej. W momencie, gdy pojawią się dodatkowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, a pojawią się w 2019 roku, to wtedy będzie możliwe podpisanie umowy – zapowiada włodarz i dodaje, że w takiej sytuacji kwota dofinansowania dla dworca zostanie taka sama (część inwestycyjna – ok. 3,7 mln zł), ale zmieni się poziom dofinansowania z ok. 30 % obecnie do prawie 65% (zadania twarde), czyli wkład gminy Czersk będzie stosunkowo niższy. 

Pozostała część projektu rewitalizacyjnego poza dworcem PKP nie ulegnie zmianie – ma powstać nowe boisko przy SP 1, tereny rekreacyjne na osiedlu mieszkaniowym, remont ul. Wojska Polskiego i Transportowców, części ul. Dworcowej oraz dwóch budynków, tzw. `baraków`.

(red)

 

Zobacz dotychczasową prezentację projektu (REWITALIZACJA) – TUTAJ

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.