11-01-19
Gm. Czersk. Uniemożliwił dalszą jazdę
Sprzedawca zabrał kluczyki od auta,
mężczyźni stali się agresywni


Wczoraj (10.01) około godz. 18.30 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach otrzymał zgłoszenie od właściciela jednego ze sklepów w Łęgu o pijanym kierowcy, który wspólnie z dwoma również nietrzeźwymi kolegami przyjechał zakupić alkohol. Sprzedawca od razu wyczuł od mężczyzny, który trzymał kluczki od pojazdu wyraźny zapach alkoholu. By nie dopuścić kierujacego do dalszej jazdy zabrał mu je. Mężczyźni stali się agresywni wobec zgłaszającego.

Poinformowani o sytuacji czerscy policjanci niezwłocznie przyjechali we wskazane miejsce, gdzie zastali siedzących już w pojeździe mężczyzn. Trzej mężczyźni zostali poddani badaniu na zawartość alkoholu. Alkomat wskazał u nich od 2 do ponad 3 promili alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci w trakcie czynności, aby ustalić który z nich prowadził auto przejrzeli dokładnie monitoring sklepowy na którym potwierdzili, że to właśnie ten, który wydmuchał ponad 3 promile. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnej bazie danych okazało się, że kierujący nie posiada w ogóle uprawnień do kierowania. Samochód odholowano na strzeżony parking.

36-latek w najbliższym czasie usłyszy zarzuty za popełnione przestępstwo drogowe oraz odpowie za wykroczenie. Ponadto jeden z kompanów, 64-letni mieszkaniec tej samej gminy odpowie za udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień oraz będącej po spożyciu alkoholu, za co grozi wysoka kara grzywny.

Sprawa znajdzie swój finał w sądzie, gdzie kierowcę czekają konsekwencje prawne związane ze stwierdzonym przestępstwem drogowym. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych.

Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie kierowali pojazdami po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu, a także dziękują za wspaniałą postawę i pomoc w wyeliminowaniu z ruchu kolejnego pijanego kierowcy.

KPP Chojnice


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.