7-03-15
Powiat chojnicki. Największa inwestycja została zrealizowana w Nowym Dworze oraz w gminie Czersk
Skuteczny sojusz na rzecz środowiska

Dziesięć gmin wspólnie uporało się z rekultywacją zamkniętych składowisk odpadów komunalnych. Wczoraj (6.03.) w CE - W odbyła się konferencja wieńcząca tę inwestycję.

- Ten projekt realizowaliśmy przez niemal 3 lata, trochę w ukryciu, ale szczęśliwie dobiegł końca - relacjonował wiceburmistrz Edward Pietrzyk. O realizacji projektu opowiadał Jarosław Rekowski, dyrektor wydziału spraw komunalnych UM w Chojnicach.

- Dziesięć gmin podjęło się tego trudu przy okazji budowy ZZO. Powstała konieczność zrekultywowania tego, co pozostawiono w wielu miejscach. ZZO skupiło bowiem 10 gmin i tam obecnie kompleksowo trafiają odpady. Składowisk było aż 15, na terenie powiatów chojnickiego i człuchowskiego. Teraz pozostaje czekać, aż środowisko wchłonie odpady i zacznie pracować biologicznie.

- Całkowity koszt wyniósł 9, 1 mln, pierwotny projekt i szacunki były nieco wyższe. W 70 % przedsięwzięcie było dofinansowane z UE. Częściowo tereny były już zrekultywowane, ale było kilka dużych inwestycji. Największa została zrealizowana w Nowym Dworze oraz w gminie Czersk. Obecnie trwa rozliczenie projektu, prace terenowe są już na ukończeniu.

Rekultywacja we wszystkich tych miejscach polegała nie tylko na uporządkowaniu pryzm z odpadami, ale były one wzbogacone o warstwy żyznej gleby i roślinność. – W naszej gminie inwestycja objęła 2 składowiska, w tym jedno jeszcze z ubiegłego wieku, wymagające szybkiej rekultywacji - relacjonował Grzegorz Klauza z gminy Czersk. - Było to działanie bardo pilne, bo miasto rozbudowuje się w tym kierunku.

Ogółem udało się zrekultywować 25 hektarów. Te obszary będą wyłączone z użytku na długi okres, ale są przywrócone środowisku naturalnemu.

(ro)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.