15-04-19
Powiat chojnicki. Przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym (m.in. w Gutowcu) - stracili prawo jazdy
Policjanci w ciągu kilkunastu godzin wyeliminowali
7 nietrzeźwych kierujących, 3 na tarenie gm. Czersk


W miniony weekend policjanci zatrzymali na drogach powiatu chojnickiego siedmiu nietrzeźwych użytkowników dróg.  Pierwszy z nich nie zatrzymał się do kontroli i został zatrzymany w bezpośrednim pościgu przez mundurowych w sobotę ok. godziny 20:30  na terenie gminy Czersk. 32-latek kierujący skuterem w chwili kontroli miał prawie 2 promile alkoholu. Drugiego nietrzeźwego 26-letniego mieszkańca gm. Konarzyny następnego dnia rano policjanci zatrzymali do kontroli w Konarzynach, mężczyzna ten kierował samochodem osobowym.

Funkcjonariusze w trakcie kontroli wyczuli od mężczyzny wyraźny zapach alkoholu, przebadali go alkomatem wynik pokazał ponad 1 promil. Podczas kontroli okazało się, że kierujący nie posiadał przy sobie uprawnień do kierowania, a także auto nie było dopuszczone do ruchu. W systemach informatycznych policjanci ustalili, że auto także nie posiadało aktualnego ubezpieczenia. Mundurowi uniemożliwili mu dalszą jazdę.

Tego samego dnia ok. godziny 08:35 w ręce policjantów wpadł kolejny nietrzeźwy, 29-letni mieszkaniec powiatu bytowskiego, który kierował osobowym volkswagenem. Przeprowadzone badanie alkotestem wykazało, że miał on w organizmie 0,6 promila alkoholu.

Ponadto policjanci patrolujący w niedzielę rejon Chojnic ok. godziny 12:00 zatrzymali do kontroli drogowej kolejnego mężczyznę. Jak się okazało 46 -letni mieszkaniec Chojnic, obywatel Mołdawii kierował mazdą pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze poddali go badaniu alkomatem, mężczyzna miał półtora promila alkoholu. Kolejnego również na terenie miasta policjanci zatrzymali ok. 18:30 na ul. Lichnowskiej, który został ujęty przez osobę postronną, która widziała, ze 36-latek prowadził pojazd jadąc całą szerokością jezdni. Wynik na alkomacie wskazał u tego mężczyzny prawie 3-promile alkoholu w wydychanym powietrzu.

Ostatni z zatrzymanych nietrzeźwych kierujących zostali wyeliminowani z ruchu na terenie Czerska. Policjanci z miejscowego komisariatu zatrzymali kierowcę volkswagena na głównym ciągu komunikacyjnym. W trakcie rozmowy funkcjonariusze od 32-letniego mieszkańca Czerska poczuli zapach alkoholu. Poddali go badaniu i przypuszczenia ich, że kierujący jest pod wpływem alkoholu, zostały przez nich potwierdzone. Alkomat u 32-latka wskazał 0,7 promila alkoholu w organizmie.

Kolejny, który swoją jazdą stwarzał zagrożenie dla innych uczestników ruchu to 43-letni mieszkaniec Czerska, który jechał rowerem mając ponad 2  promile alkoholu. Mężczyzna został ukarany najwyższym mandatem karnym.

Wszyscy zatrzymani kierowcy prowadzący pojazdy mechaniczne odpowiedzą teraz przed sądem za jazdę pod wpływem alkoholu. Za niezatrzymanie się do kontroli drogowej grozi karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności , wysoka kara finansowa oraz utrata prawa jazdy nawet na 15 lat.


Przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym- stracili prawo jazdy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca, który przekroczy dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h, traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Niestety, wciąż wiele osób o tym zapomina i nie zdejmuje nogi z gazu jadąc przez miejscowości , gdzie w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości. Podczas minionego weekendu policjanci ruchu drogowego z powiatu chojnickiego czuwając nad bezpieczeństwem podróżujących prowadzili działania kontrolno-prewencyjne podczas których prawo jazdy, za tego typu wykroczenie straciły dwie osoby.

Mimo, że surowe przepisy dotyczące ruchu drogowego obowiązują od maja 2015 roku, to cały czas wielu kierowców rażąco przekracza prędkość w terenie zabudowanym stwarzając tym samym zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu.

W miniony weekend na terenie powiatu chojnickiego, dwóch kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.  Rekordzistką okazała się 45-letnia kobieta, która jechała z prędkością 131 km/h. Drugi z zatrzymanych kierowców dozwoloną prędkość przekroczył o 65 km/h (w m. Gutowiec).  Obydwoje zatrzymani stracili prawa jazdy na okres 3 miesięcy. Mieszkanka Bydgoszczy odmówiła przyjęcia mandatu, więc w takiej sytuacji zostanie przez policjantów skierowany do sądu wniosek o ukaranie. Natomiast mieszkaniec Starogardu Gdańskiego  za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w wysokości 400 złotych oraz na jego konto trafi również 10 pkt. karnych.

Ponadto podczas takich kontroli policjanci zatrzymali 53-letniego mieszkańca Chojnic, który nie dosyć, że przekroczył prędkość w terenie zabudowanym, to okazało sie, że posiada aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Policjanci uniemożliwili mu dalszą jazdę, a samochód został odholowany na strzeżony parking.

Przypominamy!
Kierujący, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o co najmniej 50 km/h traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeśli mimo to nadal będzie kierował pojazdami, okres bez prawa jazdy przedłuży się do 6 miesięcy. Kolejne wykroczenie w tym okresie skutkować będzie ponownym przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy.

KPP Chojnice

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.