15-11-15
Czersk. "JEDYNKA" WYCHOWUJE PRZEZ CZYTELNICTWO
ŚWIĘTO SZKOŁY

W piątek, 13 listopada br. czerska JEDYNKA obchodziła Święto Szkoły. Tegoroczne obchody miały na celu promowanie czytelnictwa. W związku z tym został opracowany program zajęć edukacyjnych poświęcony książce.

Zaprosiliśmy przede wszystkim na "Bajkowy pokaz mody". Występ przygotowany przez klasę IVa i VId pod opieką polonistek (K. Ebertowska, B. Ringwelska) był bardzo efektowny pod względem wizualnym. Iskrzył od ciekawych pomysłów kostiumowych i choreograficznych. Aktorzy swoją interpretacją oddali hołd autorom bajek, baśni i powieści. W sumie pojawiło się ponad 30 postaci. Byli wśród nich bohaterowie bardzo znani i nieco mniej. Na szkolnym wybiegu spotkali się, m.in. Czerwony Kapturek, Ania z Zielonego Wzgórza, Ambroży Kleks, Królewna Śnieżka, Kot w butach, Bolek i Lolek, Pipi Pończoszanka, Dziewczynka z zapałkami, Pinokio, Shrek, Atos, Portos i Aramis, Pan Twardowski, Aslan.

"Bajkowy pokaz mody" szczególnie zachwycił najmłodszych, choć i nieco starsi bawili się doskonale, o czym świadczyły interakcje ze strony widzów.

Trzecioklasiści i czwartoklasiści zobaczyli też inne widowisko. Uczestniczyli w spektaklu teatralnym "Kopciuszek" przygotowanym przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Czersku. Tu czekała na nich prawdziwa uczta. Na uczniach i opiekunach ogromne wrażenie zrobiła gra aktorska. Gimnazjaliści wcielili się w swoje role po mistrzowsku, zwłaszcza aktorka odgrywająca rolę Kopciuszka zagrała z nieodpartym urokiem i wdziękiem. Piosenki "Co robić", "Nareszcie razem" w jej wykonaniu zapadły głęboko wszystkim w pamięć.

Rolę przewodników po świecie literatury w tym dniu pełniły też panie: Maria Narloch (pedagog) jako Sulivan, Magda Bienias (psycholog) jako rybka Nemo, Ewelina Wamke (logopeda) jako Meksykanin, prowadząc z ogromnym humorem międzyklasowy turniej "Kocham Cię Książko".

Quiz obfitował w atrakcyjne, angażujące intelekt i emocje zadania. Piątoklasiści i szóstoklasiści potwierdzili dobrą znajomość literatury dla dzieci oraz przedstawili interesujące pomysły na: zakładkę do książki, stronę tytułową czy plakat z kodeksem dobrego czytelnika.

Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej: Ewa Bonkowska i Magdalena Sobieraj zabrały pierwszoklasistów i drugoklasistów w krainę czytania, proponując "Dialog z tekstami literackimi". Gra w przestrzenny alfabet, zabawa z kwiatem czytelniczym i tarczą sprawiły, że najmłodsi zaangażowali się bardzo emocjonalnie i zmotywowali do lektury.

Czytanie książek wymaga prawidłowej synchronizacji mózgu i cierpliwości, stąd odbyły się dla grupy wiekowej I-II warsztaty taneczne Zumba Kids, a dla starszych zajęcia profilaktyczne "Postaw się agresji".

Podsumowując, w dniu Święta Szkoły po raz kolejny spełniliśmy rolę edukatora zdrowia i promotora czytelnictwa, pamiętając o kreatywnym kształtowaniu osobowości młodego człowieka, o co apelował Janusz Korczak w książce "Jak kochać dziecko". Wdrożyliśmy ideę naszego patrona: "Ilekroć, odłożywszy książkę, snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka cel zamierzony osiąga."

Tekst: Maria Gajewska
Zdjęcia: Bernadeta Rostankowska
SP 1 Czersk

 

GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.