15-11-15
Gm. Czersk. „Skrzydła wiatru” i „Rytlanie”
Uczniowie ZS w Rytlu na Turniej Maszyn Wiatrowych

Turniej Maszyn Wiatrowych polega na zbudowaniu modelu turbiny wiatrowej zgodnie ze schematem zamieszczonym na stronie internetowej www.turniejmaszyn.pl. Zgłoszona na Turniej maszyna jest testowana na profesjonalnym stanowisku pomiarowym wykonanym przez firmę Unilogo w trzech konkurencjach:

- największa moc

- obroty przy obciążonym wale maszyny

- moment obrotowy przy zatrzymanym wale.

Wyniki uzyskane przez drużynę w każdej z konkurencji decydowały o jakości maszyn i miejscu zajętym w klasyfikacji generalnej. Współzawodnictwo w budowie turbin, ich udoskonalaniu, podejmowaniu decyzji o sposobie wykonania łopatek, ich kształtu, materiału, zamocowania łożysk, miało niewymierny wpływ na rozwój zdolności zarówno intelektualnych jak i manualnych młodzieży.

Organizatorem tego konkursu jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna. Do tej pory Turniej odbywał się jako jednodniowa impreza, w tym roku rozegrane są eliminacje regionalne. W takich eliminacjach, 7 listopada w Gdańsku, brały udział dwie drużyny z Zespołu Szkół w Rytlu „Skrzydła wiatru” i „Rytlanie”. Drużyny reprezentowali uczniowie klasy II b Gimnazjum (na zdjęciach poniżej):

"Skrzydła wiatru" - Natalia Fryca, Karolina Litza, Monika Kutowska, Julia Hinc

"Rytlanie" - Filip Brzezinski, Jakub Zabrocki, Jakub Buława

Uczniowie podczas turnieju zmagali się z drużynami ze szkół z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, a także udzielili wywiadu do Radia Gdańsk.

http://www.radiogdansk.pl/index.php/wydarzenia/item/30988-mlodzi-konstruktorzy-buduja-maszyny-wiatrowe-w-ramach-ogolnopolskiego-turnieju.html

W klasyfikacji generalnej na eliminacjach regionalnych, w których brało udział 27 drużyn wywalczyliśmy

"Rytlanie" - 11 miejsce

"Skrzydła wiatru" - 13 miejsce

mat. ZS Rytel

 

 

 

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.