25-01-16
Powiat chojnicki. Pomimo reanimacji nie udało się uratować mężczyzny
Tragiczny pożar w Konarzynach

W piątek (22.01) w miejscowości Konarzyny doszło do tragicznego w skutkach pożaru, w pomieszczeniu piwnicznym w kompleksie budynków usługowo - handlowych.


Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o godzinie 20.44, przybyli na miejsce ratownicy weszli do wnętrza budynku celem ugaszenia ognia i przeszukiwania pomieszczeń w budynku. W trakcie prowadzenia działań uzyskano informacje, że w środku może znajdować się jedna osoba.

Poszukiwania utrudniał gęsty dym ograniczający widoczności i bardzo wysoka temperatura. Po odnalezieniu osoby poszkodowanej ewakuowano ją na zewnątrz, a następnie przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego, który podjął resuscytację krążeniowo oddechową. Niestety nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów i obecny na miejscu lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

Po ugaszeniu pożaru strażacy dokładnie, raz jeszcze przeszukali wszystkie pomieszczenia piwniczne. Sprawdzono również pomieszczenia znajdujące się nad piwnicą i nie stwierdzono zagrożenia. Akcja trwała ponad 3 godziny. Straty oszacowano na około 4 tys. złotych. W akcji udział brali strażacy z OSP Swornegacie, OSP Konarzyny, JRG Chojnice.

Ze względu na porę nocną czynności procesowe z udziałem grupy dochodzeniowo śledczej i biegłego z zakresu pożarnictwa przełożono na drugi dzień. Następnego dnia funkcjonariusze wykonali oględziny , sporządzili dokumentację fotograficzna i zabezpieczyli ślady.

W sprawie tego pożaru policjanci pod nadzorem prokuratora będą prowadzili postępowanie, którego celem jest ustalenie przyczyn tego tragicznego  zdarzenia.

Za najczęstsze przyczyny pożarów uznaje się: wady i niewłaściwą eksploatację urządzeń elektrycznych i ogrzewczo – kominowych, wady urządzeń technicznych, działanie sił przyrody, wreszcie ludzką lekkomyślność. Zapalone zapałki, zapalniczki, tlące się papierosy czy niedopałki – nieostrożne obchodzenie się z ogniem to problem, który dotyczy zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Policjanci apelują o ostrożne obchodzenie się z ogniem! W sezonie zimowym pamiętajmy o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń grzewczych, sprawdźmy stan instalacji i przewodów wentylacyjnych.

(red)
źródło: KPPSP Chojnice, KPP ChojniceMateriały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.