25-01-16
Gm. Czersk. Na początku lutego spotkanie z rodzicami
Szkoła filialna w Gutowcu ma zostać zamknięta

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej (luty) burmistrz Czerska ma zaproponować projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji szkół filialnych w Gutowcu i Zapędowie. Jak mówi wiceburmistrz Grzegorz Klauza, w tym ostatnim przypadku to tylko formalność, ponieważ do placówki nie uczęszczają już dzieci, a zajęcia przedszkolne odbywają się w świetlicy wiejskiej.

Dlaczego samorządowcy wracają do pomysłu likwidacji szkoły? Przypomnijmy, próba zamknięcia placówki w Gutowcu miała już miejsce w ubiegłym roku. Wtedy po proteście rodziców zrezygnowano z tej inicjatywy. 

- Koszt utrzymania szkoły w Gutowcu jest zbyt wysoki, wynosi rocznie ponad 100 tys. zł - wyjaśnia wiceburmistrz Grzegorz Klauza. - Dzieci uczą się w klasach łączonych. Obecnie jest ośmioro dzieci, a w przyszłym roku szkolnym ma być siedmioro i to nie jest pewne, gdyż w związku ze zniesieniem obowiązku szkolnego dla siedmiolatków, nie wiemy ile dzieci ostatecznie trafi do placówki. W roku szkolnym 2017/18 nastąpi wprawdzie tendencja wzrostowa - z prognoz wynika, że ma być trzynaścioro dzieci, ale to i tak niewielka liczba uczniów. Po spotkaniu z dyrektorami wiemy już na 90%, że osoby pracujące dotychczas w szkole w Gutowcu znajdą zatrudnienie w placówce w Rytlu. Z kolei na początku lutego odbędzie się spotkanie rodziców z dyrekcją Zespołu Szkół w Rytlu, gdzie mają trafić uczniowie z Gutowca (część może uczęszczać do szkoły filialnej w Krzyżu - decyzja należy do rodziców). Potem, po ewentualnym przyjęciu uchwały przez Radę Miejską, konieczne będzie uzyskanie pozytywnej opinii kuratora oświaty. Bez niej do likwidacji szkoły nie dojdzie.  

Czy władze mają już pomysł na zagospodarowanie budynków w Zapędowie i Gutowcu?

- Pomysły są, ale nie ma jeszcze ostatecznych decyzji - mówi krótko wiceburmistrz Grzegorz Klauza.

(red)Spotkanie z rodzicami w sprawie likwidacji szkoły w Gutowcu odbyło się w ubiegłym roku (ZOBACZ ARTYKUŁ: TUTAJ). Wtedy rodzice zdecydowanie sprzeciwiali się zamykaniu placówki.


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.