9-08-16
Powiat chojnicki. Jeśli staniesz się ofiarą przestępstwa natychmiast skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji
Jak nie stać się ofirą przestępstwa na tle seksualnym

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo zachęcają do ostrożności w nawiązywaniu przypadkowych znajomości. W celu uniknięcia zagrożeń przestępstwami na tle seksualnym zalecają przestrzeganie poniższych zachowań.


Plaża, miłe, nieznane towarzystwo, wspólna zabawa przy muzyce i alkoholu, to tylko niektóre sytuacje, w których każdy może stać się ofiarą przestępstwa na tle seksualnym zwłaszcza, że sezon wakacyjny już trwa.

Pamiętaj:

Nie przyjmuj od nieznanych osób żadnych napojów, nie ma pewności, czy zaproponowany napój nie zawiera środków nasennych lub odurzających.

Spacerując w porze wieczorowej, nigdy nie chodź "na skróty", trzymaj się miejsc uczęszczanych i dobrze oświetlonych.

Podróżując środkami komunikacji miejskiej w porze nocnej siadaj zawsze w grupie kilku osób lub blisko kierowcy, nie podróżuj pociągiem w pustym przedziale.

Nie zgadzaj się na podwiezienie przez nieznaną Ci osobę, nie korzystaj z tzw. "okazji".

Jeśli staniesz się ofiarą przestępstwa natychmiast skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwoń na numer alarmowy 112 lub 997.

Pomorska Policja przypomina, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawnymi przestępstwa przeciwko wolności i obyczajowości są ścigane z urzędu. Dotyczy to przestępstw:
- zgwałcenie (art.197 kk)
- wykorzystanie seksualne bezradności innej osoby lub upośledzenia umysłowego lub choroby psychicznej (art. 198 kk)
- seksualne nadużycie stosunku zależności lub wykorzystania krytycznego położenia (art.199 kk)

Mat. KPP Chojnice


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.