9-08-16
Region. Program koncertu
Trwa VI Letni Festiwal Organowy.
W niedzielę wystąpi Waldemar Krawiec


7 sierpnia rozpoczął się VI Letni Festiwal Organowy w Tucholi. W koncercie inauguracyjnym wystąpili Ewa Bąk (organy) oraz Marcin Ciszewski (kontratenor). Już w najbliższą niedzielę (14 sierpnia) wystąpi Waldemar Krawiec.


Waldemar Krawiec – urodził się w 1964 roku w Kędzierzynie – Koźlu. Naukę gry na organach rozpoczął w Studium Organistowskim przy Kurii Biskupiej w Opolu pod kierunkiem Barbary Ślęczek. Ukończył z wyróżnieniem PSM II stopnia w Zabrzu w klasie organów Łucji Krosny-Widerowej. Będąc na roku dyplomowym pełnił przez rok obowiązki organisty w kościele św. Mikołaja w Kędzierzynie, po śmierci pierwszego nauczyciela fortepianu Wiktora Świętka. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. U swego mistrza ukończył również studia podyplomowe. Tematem jego pracy dyplomowej, było przygotowanie do druku Fantazji op. 14 Jana Gawlasa.

W czasie studiów pełnił obowiązki organisty w kościele p.w. śś. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach (Dąb), a po studiach przez 7 lat w kościele św. Kamila w Zabrzu. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej w Polsce, Niemczech i Belgii, prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby. W 1994 r. otrzymał wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu za najlepsze wykonanie utworu „Mater dolorosa”.

 Brał udział w wielu koncertach jako solista i kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Włochy, Węgry, Czechy, Słowacja, Łotwa, Rosja, Finlandia). Interesuje się muzyką śląską. W 1996 r. brał udział w koncercie poświęconym 25 rocznicy śmierci śląskiego kompozytora Fritza Lubricha. W 2003 roku już po raz drugi brał udział w Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, gdzie wykonał monograficzne koncerty poświęcone twórczości wrocławskiego organisty i kompozytora Moritza Brosiga. W roku 2000 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze za osiągnięcia pedagogiczne oraz wkład w rozwój kultury w mieście. Z jego inicjatywy zapoczątkowano w 1995 roku koncerty organowe w Zabrzu, które przekształciły się w Międzynarodowy Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego. Został dyrektorem artystycznym tego Festiwalu. Prowadzi klasę organów w PSM II st. w Zabrzu. Jest wykładowcą w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach.

Udzielał się w pracach redakcyjnych nad wydaniem nowego Chorału „Droga do nieba”. Uczestniczył w projekcie zakupu i instalacji organów do kościoła św. Jakuba na wyspie Sachalin (Rosja). Na ten cel zagrał 30 koncertów charytatywnych w diecezji gliwickiej i oplskiej. W roku 2013 zagrał koncert inauguracyjnya w kościele św. Jakuba na Sachalinie gdzie zostały zamontowane nowe organy. Nagrał płytę CD rejestrującą cztery instrumenty śląska opolskiego oraz płytę z muzyką kompozytorów śląskich. We wrzesniu 2015 roku otrzymał nagrodę w dziedzinie kultury od Prezydanta miasta Zabrze.
Jest członkiem Diecezjalnej Komisji Odbioru Organów w Gliwicach.

PROGRAM  KONCERTU
Johann Sebastian Bach (1685-1750) - Concerto G-dur BWV 592
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium chorałowe “Wenn wir in höchsten Nötten sein” BWV 641
Wilhelm Ernst Bach (1759-1845) – Toccata C-dur
Moritz Brosig – Preludium G-dur op.12 nr 1
Wilhelm Rudnick – II Sonata D-dur  op.49 
Allegro moderato.  Andante.  Allegro marcato.
Wilhelm Rudnick – Preludium chorałowe “Wenn ich nur habe” op. 69  nr 2
Charles Callahan – Partita „Lasst uns erfreuen”

Mat. Parafia Bożego Ciała w Tucholi
Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.