23-03-20
Gm. Czersk. Posiedzenia składów orzekających wstrzymane
Czytelniczka: Co z dziećmi niepełnosprawnymi,
którym kończy się orzeczenie o niepełnosprawności
i ich opiekunami? Gdzie szukać pomocy?

Nasza czytelniczka zgłasza problem braku funkcjonowania składów orzekających o stopniu niepełnosprawności.

 „Dowiadywałam w PCPR w Chojnicach, że posiedzenia składów orzekających o niepełnosprawności są wstrzymane do odwołania. Za chwilę się zrobi długa kolejka oczekujących na komisję. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobić zaoczną komisję. A co z dziećmi niepełnosprawnymi, którym kończy się orzeczenie o niepełnosprawności i ich opiekunami?   Zespół orzekania w Chojnicach zamknięty do odwołania jak i pozostałe urzędy. Co w takiej sytuacji, gdzie szukać pomocy? Nie masz orzeczenia nie otrzymasz świadczenia, a leki trzeba kupić. Nikt się z tym nie liczy.” - pisze mieszkanka gm. Czersk.

Poprosiliśmy dyrektora PCPR w Chojnicach o odniesienie się do podnoszonych kwestii oraz odpowiedzi na pytania: Czy komisje mogą funkcjonować w stosunku do wnioskujących zaocznie? Jakie rozwiązanie dla podobnych spraw przygotował PCPR w Chojnicach? 

„Informuję, że w  związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym wirusem SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19 na podstawie § 8 ust. 2 w związku z § 8 ust. 1 pkt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 433 z późn.zm.) został wydany w dniu 17 marca 2020 r. komunikat o wstrzymaniu do odwołania posiedzeń składów orzekających Powiatowego Zespołu  ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Chojnicach. W świetle obowiązujących przepisów nie ma przesłanek do powszechnego wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w trybie zaocznym. Obecnie w ramach projektu ustawy o tarczy antykryzysowej Rząd przygotował stosowne rozwiązania w tym zakresie, jednakże muszą one przejść procedurę legislacyjną aby mogły powszechnie obowiązywać.

Andrzej Gąsiorowski
Dyrektor PCPR Chojnice”

(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.