15-06-18
Powiat chojnicki.
Bezpieczny Pieszy
Działania policji


MIAŁ PRAWIE 2,5 PROMILA I KIEROWAŁ NIE POSIADAJĄC NIGDY UPRAWNIEŃ

Policjanci z czerskiego komisariatu zauważyli pojazd osobowy na trasie Czersk- Gutowiec, którego jazda wzbudziła podejrzenia u policjantów, że kierowca może być nietrzeźwy. Policjanci podjęli interwencję wobec kierującego, który prowadził auto jak się okazało mając w organizmie prawie dwa i pół promila alkoholu, a ponadto nie posiadał nigdy prawa jazdy. To niestety kolejny nietrzeźwy kierowca, który został zatrzymany przez policjantów pomimo licznych apeli i ostrzeżeń o konsekwencjach związanych z kierowaniem pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj (14.06.br) około godzinny około 9:30 policjanci jadąc drogą krajową DK-22 zauważyli auto, którego jazda  wskazywała, że kierujący prawdopodobnie jest pod wpływem alkoholu. Kierowca na widok radiowozu próbował skręcić w boczną drogę. Policjanci natychmiast podjęli interwencję wobec kierowcy samochodu. Kierował nim 49-letni obywatel Estonii, mieszkaniec powiatu tucholskiego. Policjanci potwierdzili, że kierowca był nietrzeźwy – badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie prawie dwa i pół promila alkoholu. Ponadto w trakcie kontroli okazało się, że kierujący nigdy nie posiadał prawa jazdy.

W najbliższym czasie 49-latkowi zostaną przedstawione zarzuty, a sprawa ostatecznie znajdzie swój finał w chojnickim sądzie, gdzie kierowcę czekają konsekwencje prawne związane ze stwierdzonym przestępstwem drogowym oraz popełnionym wykroczeniem.

Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych.

Policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie kierowali pojazdami po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu!!! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze!!!


`Bezpieczny Pieszy`

Policjanci na terenie powiatu chojnickiego przeprowadzili wczoraj kolejne działania "Bezpieczny pieszy". Funkcjonariusze reagowali na każde wykroczenie popełniane przede wszystkim przez pieszych, a także rowerzystów oraz kierowców stwarzających zagrożenie dla tej grupy uczestników ruchu drogowego.  Działania te mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym - zwłaszcza na przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych.

 Działania „Bezpieczny pieszy” rozpoczęły się o 6.00 i były realizowane na terenie całego powiatu chojnickiego. Policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też przyglądali się "niechronionym", czy przestrzegają zasad przepisów ruchu drogowego. Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnych to najczęstsze wykroczenia, jakie popełniają piesi. Kolejne to przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci zwracali również uwagę na rowerzystów. Ta grupa uczestników ruchu drogowego bardzo często zapomina, że niedozwolone jest przejeżdżanie rowerami przez przejścia dla pieszych, a chodnikiem można jeździć tylko w kilku wyjątkowych określonych przepisami przypadkach tj.: gdy dozwolona prędkość jazdy samochodów na drodze, wzdłuż której biegnie chodnik,  wynosi więcej niż50 km/h, gdy aura na dworze jest niesprzyjająca – silne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr. Chodnikiem mogą, w każdych warunkach, jeździć dorośli mający pod opieką dziecko w wieku poniżej 10 lat.

    Policjanci w ramach działań podejmowali interwencje także wobec zmotoryzowanych użytkowników naszych dróg, którzy łamiąc przepisy kodeksu drogowego stwarzają największe zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego, w tym pieszych. Najczęściej popełniane wykroczenia przez kierowców, a stwarzające realne zagrożenie dla pieszych, to przejeżdżanie na czerwonym świetle i wyprzedzanie w pobliżu przejść dla pieszych.

Policjanci tego dnia nałożyli 29 mandatów karnych na wszystkich uczestników ruchu oraz zastosowali 15 pouczeń, z czego 5  mandatów karnych nałożono na pieszych; za nie stosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz przechodzenie w miejscach niedozwolonych.

Policja przypomina, że główne przyczyny wypadków spowodowanych przez pieszych to:
- nieostrożne wejście na jezdnię (ponad połowa wszystkich wypadków spowodowanych przez pieszych),
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym,
- wejście na jezdnię zza pojazdu.

Pieszy w starciu z pojazdem jest na przegranej pozycji. Konfrontacja niechronionego uczestnika ruchu drogowego z samochodem, w najlepszym wypadku skończy się dla niego ogólnymi potłuczeniami ciała. Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów oraz zachowaniu ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze, przecież sami możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu.

mat. KPP Chojnice







Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.