15-01-20
Gm. Czersk. Radny mówił o ograniczaniu godzin. Sekretarz: Teza nieprawdziwa
Ile godzin pracują w szkołach psycholodzy, pedagodzy
i logopedzi?


Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czersku radny Daniel Szpręga sygnalizował, że w 2020 roku zostaną ograniczone godziny pracy w szkołach dla psychologów, pedagogów, logopedów.

W związku z skierowaliśmy pytania do burmistrza Czerska. Dlaczego zdecydowano się na ograniczenie godzin pracy? Co było powodem? Czy przed podjęciem decyzji o ograniczeniu godzin pracy konsultowano tę kwestię z dyrektorami szkół, czy wydawali opinię?  Jeśli tak, to jaka ona była - pozytywna, czy negatywna? O ile mniej w 2020 roku w stosunku do 2019 roku samorząd wyda mniej pieniędzy na opłacenie pracy (psycholodzy, pedagodzy, logopedzi) we wszystkich placówkach w gm. Czersk?  Jak to się rozkłada na poszczególne szkoły, po ile godzin mniej w 2020 roku w każdej jednostce (proszę o ich wyszczególnienie - szkoły, przedszkola) będą pracować - psycholodzy, pedagodzy, czy logopedzi?  Proszę też podać ile godzin pracy przewidziano w 2020 roku dla wyżej wymienionych w poszczególnych placówkach.

Poniżej odpowiedź sekretarza gminy Czersk Grzegorza Zabrockiego przysłana do redakcji pod koniec grudnia 2019 roku:

Odpowiadając na Pana pytania zacznę od tego, że powtórzona przez Pana teza na temat ograniczenia w 2020 roku godzin pracy w szkołach psychologów, pedagogów i logopedów jest nieprawdziwa.

Odnosząc się natomiast do meritum informuję, że nie zdecydowano się na ograniczanie pracy nauczycieli w tym zakresie. Zdecydowano natomiast o objęciu opieką psychologiczno-pedagogiczną wszystkich uczniów na takim samym poziomie, co w konsekwencji, w zależności od konkretnej jednostki, oznaczało redukcję, utrzymanie dotychczasowego poziomu albo zwiększenie poziomu zatrudnienia psychologów, pedagogów i logopedów. Powodem takiej decyzji była troska o proporcjonalne, oparte wyłącznie na względach merytorycznych, zapewnienie wsparcia pedagoga, psychologa czy logopedy wszystkim naszym dzieciom.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oświatowego konsultowanie ani tym bardziej opiniowanie dokumentów regulujących zatrudnienie nie należy do dyrektorów szkół i placówek oświatowych. Czynność ta zastrzeżona jest do kompetencji Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz związków zawodowych działających w poszczególnych jednostkach. Upoważnione do tego organy we wszystkich przypadkach jednoznacznie pozytywnie zaopiniowały dokumenty organizacyjne przed ich zatwierdzeniem przez organ prowadzący.

Odpowiedź na pytanie o ile mniej pieniędzy samorząd wyda na opłacenie pracy psychologów, pedagogów i logopedów w 2020 roku w stosunku do roku 2019 będzie znana na początku roku 2021. To czy zawarta w pytaniu teza w ogóle będzie prawdziwa jest uzależnione od wielu zmiennych, a poziom zatrudnienia jest zaledwie jedną z nich.

Odpowiedź na pytanie po ile godzin mniej w 2020 roku w każdej jednostce będą pracować psycholodzy, pedagodzy i logopedzi, w sposób odpowiedni, została zawarta powyżej.

Planowane na rok 2020 zatrudnienie pedagogów, psychologów i logopedów w przeliczeniu na pełne etaty, w odniesieniu do liczby i wieku dzieci w poszczególnych jednostkach oświatowych, wg stanu na dzień udzielania odpowiedzi przedstawia się następująco”(kilka dni temu poprosiliśmy również o zestawienie na rok 2019 – przyp. red.)

(red)

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.