23-09-18
Gm. Czersk. Przed „Kręgami Kamiennymi” wyrosła najprawdziwsza wioska Gotów
Jubileuszowy X Festyn Gocki za nami…

Rezerwat Kręgi Kamienne w Odrach tętnił wczoraj (22.09.2018 r.) życiem, a to wszystko za sprawą Gotów…

W sobotnie przedpołudnie z okazji 60 lecia Rezerwatu Archeologiczno – Przyrodniczego Kręgi Kamienne w Odrach odbyła się konferencja popularnonaukowa z udziałem prof. Tadeusza Grabarczyka oraz prof. Ludwika Lipnickiego.

Natomiast po południu – przed „Kręgami Kamiennymi” wyrosła najprawdziwsza wioska Gotów, a na stołach pyszniło się gockie jadło, jak choćby apetyczne placki Morghwany, napar Alvara czy syrop Magnusa. Turystów, odwiedzających tego dnia rezerwat najbardziej zachwycili jednak mali Goci – czyli dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gotelpiu, które jak co roku – wraz z rodzicami i nauczycielami – przygotowały inscenizację życia Gotów. Nie zabrakło też horoskopu celtyckiego, pokazu walk rycerskich i warsztatów ceramicznych mistrza Arkuszyńskiego. Koło garncarskie było wręcz oblegane przez dzieci, które z zapałem lepiły piękne garnuszki i wazoniki. Można też było zwiedzić bezpłatnie rezerwat z kustoszem – panią Zofią Breske, a potem sprawdzić swoją wiedzę o rezerwacie, biorąc udział w konkursach przygotowanych przez Panią Kustosz. Uczestnicy wydarzenia mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie plecionkarstwa oraz wikliniarstwa na specjalnie zorganizowanych warsztatach, po których każdy z uczestników zabrał swoje dzieło do domu! Temu wszystkiemu towarzyszyła muzyka w wykonaniu zespołu Atlantyda.

UM Czersk P.P

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.