17-12-18
Powiat chojnicki. ZADZWOŃ, MOŻESZ  URATOWAĆ ŻYCIE!
Kolejne osoby były w sytuacji zagrażającej
życiu, również w Odrach i Czersku

Policjanci z Chojnic i Czerska w ciągu ostatnich dni uratowali przed wychłodzeniem kolejne osoby, które znalazły się w sytuacjach mogących stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia. Było to możliwe dzięki podejmowanym działaniom przez policjantów, jak również dzięki mieszkańcom, którzy zaniepokojeni o osoby będące pod znacznym wpływem alkoholu, w trosce o nich powiadomili funkcjonariuszy. Pamiętajmy, że przekazując informacje o osobie będącej w potrzebie, możemy uratować jej życie.

W miniony piątek około godziny 18:00 dyżurny chojnickiej komendy Policji odebrał telefon ze zgłoszeniem o mężczyźnie leżącym w rowie przed miejscowością Odry. Po przybyciu na miejsce funkcjonariusze z czerskiego komisariatu znaleźli leżącego mężczyznę, który na widok policjantów zaczął się awanturować. Po zweryfikowaniu, czy mężczyźnie nic się nie stało oraz uspokojeniu awanturnika policjanci przekazali go pod opiekę znajomego. Można się tylko domyślać, jak mogło się dla osoby nietrzeźwej skończyć taki przystanek przed powrotem do domu.

Podczas codziennej służby policjanci z powiatu chojnickiego od kilku tygodni kontrolują opuszczone budynki, ogrody działkowe, parki i skwery - miejsca gdzie mogą przebywać osoby bezdomne i narażone na wychłodzenie. Osoby bezdomne z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna i dlatego są narażone na śmierć. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod jego wpływem.  Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu, podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że ludzie tacy wymagają od nas szczególnej pomocy - człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło. Właśnie podczas takich kontroli kolejny raz czerscy policjanci sprawdzając pustostan przy ul. Królowej Jadwigi w Czersku w jednym z pomieszczeń zauważyli śpiącego mężczyznę. Policjanci podjęli działania wobec 41-latka, który był pod znacznym wpływem alkoholu. Mężczyzna został przebadany przez lekarzy i noc spędził w ciepłej izbie dla osób zatrzymanych. Poinformowano go również o możliwości nocowania w specjalnych ośrodkach dla osób potrzebujących pomocy.

Kolejna policyjna interwencja możliwa była dzięki empatii zgłaszającego, który przez okno swojego mieszkania zauważył mężczyznę leżącego na chodniku przy ul. Człuchowskiej w Chojnicach. Z relacji wynikało, że mężczyzna próbował się podnieść, jednak już od kilku minut w ogóle się nie rusza. Policjanci natychmiast ruszyli z pomocą, tym bardziej, że od kliku dni temperatury nie tylko w nocy, ale też w ciągu dnia spadają poniżej zera. Mężczyzna dzięki reakcji osoby postronnej oraz podjętym działaniom przez stróżów prawa został przewieziony do miejsca zamieszkania i przekazany pod opiekę rodzinie.

Policjanci kolejny raz apelują o przekazywanie wszelkich informacji o osobach i miejscach ich pobytu, dla których niskie temperatury mogą stanowić zagrożenie zdrowia lub życia. Można to robić telefonicznie pod numerem: 112 a także za pośrednictwem aplikacji Moja Komenda czy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.