31-01-20
Czersk. Burmistrz odpowiada i dziękuje
List w sprawie obchodów

Otrzymaliśmy list czytelnika w sprawie uroczystości w Czersku związanych z 100. rocznicą powrotu Czerska do Macierzy. Do listu odnosi się burmistrz Przemysław Biesek - Talewski.

„100 rocznica
Mam pytanie do Pana Burmistrza.
Czy inscenizacja  okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości była dla wszystkich mieszkańców Czerska, czy tylko dla wybranego grona. Odnoszę wrażenie, że była to impreza dla emerytów, szkół i pracowników urzędu. Emeryci mają zawsze czas. Szkoły mogą brać udział we wszystkim co dzieje się od poniedziałku do piątku, bo przecież w soboty i niedziele mają wolne, podobnie urzędnicy.
Ludzie pracujący powinni tylko pracować i płacić podatki, a ci pierwsi są od zabawy i adorowania przez urząd.
Bardzo interesuje mnie co było tak ważnym powodem, że trzeba było zrealizować inscenizację 29.01.2020 w środę, a nie w dzień wolny od pracy, sobotę lub niedzielę.
Myślę, że pracownicy placówek kultury i urzędnicy są dla całego społeczeństwa naszego miasta, a nie społeczeństwo dla tych pracowników”
– pisze czytelnik.


Odpowiedź burmistrza Czerska:


„Wkroczenie polskich wojsk do naszego miasta, a co za tym idzie powrót Czerska do Macierzy, miało miejsce w czwartek, 29 stycznia 1920 roku. Setna rocznica tego wydarzenia przypadła dokładnie 29 stycznia 2020 roku, czyli w środę. Powszechnie stosowaną praktyką jest obchodzenie ważnych rocznic w dniu, w którym one przypadają. Tak dzieje się obecnie w wielu miastach na Pomorzu, świętujących swoje 100-lecia powrotu do Polski.

Co do uczestnictwa w obchodach dzieci i młodzieży z naszych przedszkoli i szkół – ich udział był bardzo ważny, gdyż po pierwsze była to dla nich żywa lekcja historii, tradycji i patriotyzmu, a po drugie – stanowili ważny element inscenizacji, znakomicie odgrywając rolę mieszkańców Czerska cieszących się z przybycia do naszego miasta żołnierzy Błękitnej Armii Generała Hallera.

Przy tej okazji serdecznie dziękuję tym, którzy zaangażowali się w organizację naszej inscenizacji i tak licznie w niej uczestniczyli: szkołom i przedszkolom, osobom przebranym w historyczne stroje, pocztom sztandarowym, delegacjom, młodzieży z czerskiego Liceum Ogólnokształcącego z opiekunem i narratorem Hieronimem Kucharskim, chórowi Lutnia, artystom występującym na scenie, harcerzom, strażakom, szwoleżerom, dyrektor oraz pracownikom Gminnego Centrum Kultury i wszystkim mieszkańcom Naszej Gminy. Naprawdę godnie uczciliśmy to ważne dla Czerska wydarzenie i jego setną rocznicę.

Burmistrz Czerska
Przemysław Biesek-Talewski”

(red)

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.