19-12-18
Powiat chojnicki. Działania 20 grudnia
Uwaga na pieszych! Prędkość pojazdu
– zobacz ile szans na przeżycie ma pieszy (tabela)

Obecna pora roku nie sprzyja pieszym. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych piesi są dla kierujących słabo widoczni nawet w dzień. Taka sytuacja ma przełożenie na ich bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Wielu uczestników ruchu drogowego nie zdaje sobie sprawy, że światła reflektorów samochodowych nie zawsze dobrze oświetlą sylwetkę pieszego, zwłaszcza jeśli jego ubranie jest w ciemnych kolorach.

Ważnym aspektem bezpieczeństwa pieszych, szczególnie jesienią i zimą, jest więc korzystanie z elementów odblaskowych. Zwiększają one znacząco widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania w sytuacji gdy dostrzeże postać na drodze.

Apelujemy do kierujących, aby obserwując drogę wzięli pod uwagę, że poruszają się po niej piesi uczestnicy ruchu, którzy ze względu na wcześnie zapadający zmrok i warunki pogodowe mogą być słabo widoczni. Szczególnie w rejonie przejść dla pieszych kierujący powinni pamiętać, że pieszy może pojawić się w pobliżu w każdej chwili.

Przypominamy, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu.

PRĘDKOŚĆ A PRAWDOPODOBIEŃSTWO UTRATY ŻYCIA PRZEZ PIESZEGO [1]:

Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:

-    30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,

-    50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,

 -   70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

[1] Krajowa Rada BRD

KLASYFIKACJA PRĘDKOŚCI POJAZDÓW ZE WZGLĘDU NA BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH:

(Biuro Ruchu Drogowego KGP)


POLICJANCI PRZEPROWADZĄ DZIAŁANIA „PIESI”

20 grudnia pomorscy policjanci przeprowadzą działania „Piesi”. Ich celem jest zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem pieszych, wpływanie na polepszenie relacji pomiędzy kierującymi a niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego oraz propagowanie używania elementów odblaskowych.

Dzięki wysokiej jakości elementom odblaskowym, pieszy jest po zmroku widoczny nawet z odległości 200 metrów. Najmłodsi powinni być najlepiej widoczni. Dobrym pomysłem jest kupowanie ubrań, które posiadają naklejone, bardzo skuteczne odblaski. W każdym mieście są nieoświetlone dostatecznie przejścia dla pieszych. Właśnie na przecięciu dróg pieszych i kierujących pojazdami dochodzi najczęściej do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Przypominamy także, że poza obszarem zabudowanym, pieszy jest zobowiązany do używania elementów odblaskowych. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na pieszych, którzy nie dbają o swoje bezpieczeństwo.

KPP Chojnice

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.