6-12-18
Czersk. S
potkanie ze sztuką
Warsztaty haftu małych uczniów z SP1 Czersk

Hafciarstwo znane jest od wielu wieków, a obecnie przeżywa renesans. Uczniowie kl. II b oraz II c z SP 1 w Czersku, którzy realizują innowację pedagogiczną „Ja w świecie sztuki” postanowili bliżej poznać tę dziedzinę sztuki.

W związku z tym w czwartek 29 listopada 2018r. spotkali się w Centrum Informacji Turystycznej na warsztatach prowadzonych przez panie: Urszulę Szpręgę i Janinę Gorzną z OK w Łęgu. Na początku panie zaprezentowały haftowane przez siebie serwety. Każda była wykonana w innym stylu, innego rodzaju haftem – haft krzyżykowy, płaski, richelieu. Następnie dzieci przystąpiły do samodzielnej pracy – haftowania motywu tulipana ściegiem płaskim „za igłą”. Pod czujnym okiem pań instruktorek wszyscy z wielkim zaangażowaniem tworzyli pierwsze „wyszywanki”. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy starali się okiełznać nitkowy chaos. Nie obyło się bez drobnych problemów, plątały się nitki, robiły supełki, a nawet zdarzało się przyszycie serwetki do spodni. Mimo wszystko dzieci dały radę! Na zakończenie z dumą i satysfakcją pochwaliły się swoimi dziełami.

Warsztaty haftu były doskonałą lekcją rozwijającą sprawności manualne, dały szansę poznania praktycznych podstaw haftu. Potwierdziły, ze hafciarstwo wymaga dokładności, uczy cierpliwości i daje zadowolenie. Mamy nadzieję, że spotkanie ze sztuką haftu stanie się inspiracją dla dzieci (i nie tylko) do kontynuowania przygody z haftem i częstszego spędzania czasu na „tańcach igły z nitką”.

Bardzo dziękujemy Ośrodkowi Kultury w Łęgu za sympatyczną współpracę, zwłaszcza pani dyrektor Małgorzacie Skwarek za pomoc w organizacji, paniom – Uli i Jance za przeprowadzenie warsztatów oraz CIT za udostępnienie sali.

Mirosława Knitter
Maria Łangowska
SP 1 Czersk

GALERIA ZDĘĆ: TUTAJ

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.