10-04-20
Czersk. Posadzono dąb katyński
Władze Czerska uczciły pamięć ofiar katyńskich

13 kwietnia będziemy obchodzili Dzień Pamięci Ofiar Katyńskich. Ich pamięć uczcili burmistrz Czerska i przewodniczący Rady Miejskiej. Pamiętamy też o ofiarach katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskim.

W tym roku mija 80 lat od zbrodni, której na Polakach dokonali funkcjonariusze NKWD. W Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Bykowni i Kuropatach w 1940 roku zamordowano prawie 22 tysiące naszych rodaków. Połowa z nich była oficerami naszego wojska i policji.

Dokładnie dziś mija też 10 lat od tragicznej katastrofy lotniczej. 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem rozbił się samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim.

Dziś burmistrz Przemysław Biesek-Talewski wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Przytarskim uczcili pamięć ofiar z 1940 i 2010 roku. – Kwiaty złożyliśmy pod pomnikiem ofiar faszyzmu, ale tym razem chodzi o ofiary z czasów II wojny światowej, ale innego zbrodniczego ustroju, komunizmu – mówi Przemysław Biesek-Talewski.

Dziś został także posadzony dąb katyński upamiętniający jedną z ofiar mordu w Katyniu. Na skwerze przy ul. Dra Zielińskiego zamontowana została tablica ku pamięci Stanisława Pietrzykowskiego. Drzewo podarowało gminie Czersk Nadleśnictwo Czersk.

Stanisław Pietrzykowski był podporucznikiem rezerwy Wojska Polskiego. Przedwojenny nauczyciel (uczył w Czersku od 1931 roku) w 7-klasowej Publicznej Szkole Powszechnej nr 1 przy ulicy Szkolnej (dzisiejsze Liceum Ogólnokształcące). Był w niej także opiekunem koła Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W placówce tej pracowały szkolne koła zainteresowań czerskich organizacji: Towarzystwa Czytelni Ludowych, Ligi Obrony Powietrznej Państwa, Polskiego Czerwonego Krzyża, Towarzystwa Powstańców i Wojaków, a także Związku Strzeleckiego.

Żona Stanisława Pietrzykowskiego, Bronisława Tomaszewska-Pietrzykowska także była nauczycielką. Pracowała w czerskiej Szkole Wydziałowej, a w 1924 roku w Publicznej Polsko-Katolickiej Szkole Ludowej Dziewcząt, od 1931 roku działającej jako 7-klasowa Szkoła Powszechna Żeńska. W okresie okupacji Bronisława Tomaszewska-Pietrzykowska prowadziła 5-osobowy komplet tajnego nauczania. Po wojnie już od 1945 roku podjęła dalszą pracę nauczycielską w Czersku.

Po wybuchu wojny Stanisław Pietrzykowski, jako dowódca plutonu w Batalionie Obrony Narodowej Czersk, walczył w kampanii wrześniowej. Już 1 września 1939 roku podczas walk obronnych granicy II RP, na północnych rubieżach Chojnic, został ciężko ranny.

W dalszych kolejach swojej wojennej drogi trafił do niewoli rosyjskiej. W 1940 roku został wywieziony do Katynia i zamordowany.

UM w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.