16-02-17
Gm. Czersk. Kiedy pojawi się destrukt i kruszywo?
Wojewoda pomorski wciąż analizuje, wojewoda kujawsko – pomorski działa

Wracamy do tematu (artykuł) nieodpłatnego przekazania destruktu, czyli rozkruszonego materiału z nawierzchni asfaltowej, który jest wykorzystywany do stabilizacji m.in. gruntowych dróg - traktów zniszczonych w wyniku wywozu drewna ponawałnicowego.

Na początku stycznia br. Gmina Czersk wystosowała do Wojewody Pomorskiego wniosek w sprawie  nieodpłatnego przekazania w/w materiału. Wskazano wojewodzie drogi, również te, które mają zostać objęte pomocą z MSWiA. Poproszono także -  jeśli jest taka możliwość - o przekazanie kruszywa. Urzędnicy wciąż czekają na odpowiedź.

Zapytaliśmy więc rzecznika wojewody pomorskiego na jakim etapie jest rozpatrywanie powyższej sprawy.

„Do Wojewody wpłynęła lista z ewentualnym zapotrzebowaniem poszczególnych gmin, na kruszywo i destrukt, w tym również z gminy Czersk. Zapotrzebowanie wskazane w korespondencji jest aktualnie analizowane. Sprawdzane są możliwości pomocy na wskazane potrzeby. Jak będziemy znać konkretne możliwości rozwiązań poinformujemy o nich" – informuje Małgorzata Sworobowicz, rzecznik wojewody pomorskiego.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w województwie kujawsko – pomorskim. Tam widać, że służby wojewody podjęły już odpowiednie działania, podpisano stosowne umowy.

„Wojewoda Kujawsko-Pomorski, wychodząc naprzeciw potrzebom gmin i powiatów poszkodowanym w wyniku nawałnicy z sierpnia 2017 r. , borykających się z zapewnieniem przejezdności uszkodzonych i zniszczonych dróg , zwrócił się do Oddziału Wojewódzkiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy z prośbą o nieodpłatne przekazanie na ich rzecz destruktu asfaltowego, pozyskanego w procesie frezowania nawierzchni przebudowywanych lub remontowanych dróg. Efektem wspólnych uzgodnień było podpisanie w grudniu 2017 r. umów o nieodpłatnym przekazaniu destruktu na rzecz 18-stu najbardziej poszkodowanych jednostek samorządu terytorialnego. W ramach podziału do ww. jednostek miało trafić łącznie 4655 ton destruktu, do odbioru z terenu 5 baz OW GDDKiA na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Z uwagi na ograniczone możliwości transportu i załadunku takiej masy destruktu asfaltowego, zarówno po stronie lokalnych samorządów, jak i wojska operację transportową przesunięto na I kwartał bieżącego roku. Tylko samorządowcom z Gostycyna i Mroczy udało się w sposób skuteczny przetransportować na swój teren przydzielony im destrukt (łącznie 595 ton), wykorzystując do tego swoje środki transportowe. Nie bez znaczenia dla sytuacji  braku podejmowania destruktu przez pozostałe jednostki samorządu terytorialnego był i nadal jest fakt zamarznięcia destruktu w hałdach oraz konieczność równoległego pozyskania kruszywa drogowego, które dopiero z destruktem asfaltowym tworzy nawierzchnię drogową o odpowiedniej jakości.
Użycie samego destruktu, bez zabezpieczenia odpowiedniego podkładu z kruszywa spowodowałoby bardzo szybkie zniszczenie nawierzchni drogi. Aktualnie, w warunkach jednoczesnego prowadzenia na terenie kraju wielu bardzo dużych inwestycji drogowych  (na terenie naszego województwa chociażby budowa drogi S-5) kruszywo drogowe osiąga wysokie ceny sprzedaży oraz odnotowywany jest jego okresowy deficyt. Władze powiatu sępoleńskiego w ramach podjętej inicjatywy pozyskały  ok. 750 ton kruszywa, które na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego przetransportowało wojsko. Na przełomie lutego i marca br. planowane jest spotkanie wszystkich zainteresowanych samorządów z udziałem służb kryzysowych Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Dyrekcji OW GDDKiA w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy poświęcone wypracowaniu rozwiązania umożliwiającego skuteczny załadunek i transport przydzielonego destruktu do miejsc docelowych w gminach” – informuje Adrian Mól, Rzecznik Prasowy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

(red)


 Zobacz również:
„Rozjeżdżone drogi. Destrukt dla gmin.
W woj. kujawsko – pomorskim wojewoda wnioskuje o pomoc wojska





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.