4-11-21
Gm. Czersk. Apel poległych, salwa honorowa, modlitwa, złożenie kwiatów
82. rocznica mordu na mieszkańcach Czerska i okolic (ZDJĘCIA)

4 listopada w 1939 roku niemieccy żołnierze dokonali egzekucji 28 mieszkańców Czerska i okolic. W lesie pomiędzy Łukowem i Gutowcem zamordowano głównie przedsiębiorców i nauczycieli.

O tym tragicznym wydarzeniu można przeczytać – TUTAJ.


Dziś (4.11) w lesie przy pomniku upamiętniającym miejsce tego bestialskiego czynu odbył się apel poległych z udziałem klasy mundurowej z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. Ksiądz proboszcz czerskiej parafii poprowadził modlitwę. Obecna była też młodzież z czerskich szkół oraz przedstawiciele władz samorządowych i leśnicy.
Uczniowie ALO oddali salwę honorową, złożono też kwiaty, a na zakończenie uroczystości zaprezentowano pokaz – ewakuacja rannego (fotorelacja poniżej w galerii).

 
Z kolei na godz. 15.30 zaplanowano uroczystości przy obelisku przy jeziorze Świdno (apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów) - zdjęcia powyżej.


(red)

 

Uroczystości pod pomnikiem w lesie pomiędzy Łukowem i Gutowcem:

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.